Slovensko obvinilo Maďarsko ze zpochybňování výsledků voleb

Diplomatická roztržka mezi Maďarskem a Slovenskem se stupňuje. Slovenské ministerstvo zahraničí obvinilo Budapešť, že zpochybňuje výsledky parlamentních voleb na Slovensku. V diplomatické nótě maďarskému velvyslanci uvádí, že v Maďarsku dochází k protislovenských projevům, které zůstávají nepotrestané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Slovensko má zájem na rozvoji dobrých vztahů se svými sousedy, odmítá však vměšování. Tím má na mysli postoj Maďarska, které označuje jednu ze slovenských vládních stran jako extremistickou.

Slovensko důsledně potírá všechny projevy extremismu na rozdíl od Maďarska, uvedl pro Radiožurnál slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš. "Musíme potrestat takové lidi. U nás na Slovensku se to děje, nemáme ale dojem, že se to adekvátně děje na území Maďarska."

Podle ministerstva zahraničí se v minulosti odehrávaly na území Maďarska velmi vážně protislovenské incidenty; šlo o územní nároky, revizi historických událostí a třeba také hanobení státních symbolů. To všechno Slovensko přecházelo mlčením, aby nepoškodilo vzájemné vztahy. Takovou zdrženlivost teď žádá i po Maďarsku.

Mezitím se pokusili zástupci slovenských parlamentních stran podepsat společnou deklaraci proti extremismu, jednání ale skončilo fiaskem, přiznává vyjednávač za Slovenskou národní stranu Rafael Rafaj. "Dokument byl jednostranný, týkal se jen Slovenska, nezahrnoval jiné menšiny. V podstatě byl šitý na míru Straně maďarské koalice."

Současnou vlnu extremismu v obou zemích odsoudili zástupci církve, mnohá občanská sdružení a řada významných osobností politiky a kultury.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme