Slovensko od střídání na Hradě nečeká změnu, Rakousko chce navázat na dobrou spolupráci

Ze světa přicházejí první reakce na zvolení Miloše Zemana českým prezidentem. Například politici na Slovensku nečekají od střídání na Pražském hradě žádné zásadní změny, v Rakousku zase doufají v pokračování dobré spolupráce. Británie dění v Česku tradičně ignoruje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico | Zdroj: ČTK

„Bez ohledu na výsledek druhého kola bylo jasné, že českým prezidentem se stane osobnost. Respektuji vůli českých občanů a samozřejmě gratuluji Miloši Zemanovi ke zvolení,“ poslal do Prahy blahopřání slovenský premiér Robert Fico.

Gratulaci přidal i slovenský prezident Ivan Gašparovič, podle něj si Miloš Zeman váží nadstandardních česko-slovenských vztahů:

„Těší mě, že nejvyšší ústavní funkce v České republice se ujme výrazná osobnost, která si váží přirozeně blízkého a přátelského vztahu spoluobčanů ke Slovensku. Věřím, že tato skutečnost spolu s vašimi bohatými životními zkušenostmi a rozhledem jsou pro nás na Slovensku zárukou pokračování úspěšného rozvoje vzájemných vztahů.“

„Čeští občané si vybrali a pro nás špatná volba v tomto neexistovala. Jak premiér (Robert Fico) řekl, trochu nás vyrušily polemiky o Benešovy dekrety, které my neradi posloucháme. Ale to nic nemění na tom, že oba kandidáti byli skvělí, blahopřeji Miloši Zemanovi a těším se na spolupráci s nimi,“ řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

První reakce na českou volbu už přišly také z Rakouska. „V tomto případě rozhodl lid a ten je v rozhodování suverénní. Když přijde na věc, má vždy pravdu. Přeji panu prezidentovi všechno nejlepší. Určitě budeme mít nejlepší sousedské vztahy a budeme spolu nadále úzce spolupracovat,“ doufá rakouský kancléř Werner Faymann.

Státní sekretář ministerstva zahraničí Reinhold Lopatka očekává od Zemana pokračování dobré spolupráce Česka s Rakouskem. Ocenil ale i poraženého Karla Schwarzenberga, který se v předvolební kampani před ničím nesehnul.

Německá média popisují Miloše Zemana jako lidového, levicového politika se slabostí pro bonmoty a becherovku. Podle nich s Václavem Klausem odchází jeden z největších evropských kritiků.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski věří, že dobré vztahy obou zemí budou pokračovat. „Chceme být velmi dobrými přáteli České republiky bez ohledu na to, kdo v ní vládne, nebo kdo je prezidentem. Doufám tedy, že naše přátelství bude pokračovat jako dosud,“ řekl Sikorski.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman | Foto: ČTK

První přímou prezidentskou volbu v České republice sledovalo také Maďarsko. Už proto, že maďarského prezidenta volí parlament a změna způsobu volby se v této zemi nechystá. Maďary zaujalo i téma Benešových dekretů, za které si vysloužil chválu Karel Schwarzenberg, přestože se na adresu maďarské politiky nevyjadřoval příliš pozitivně.

V médiích blízkých vládě zase sympatizovali s Milošem Zemanem jako s politikem, který často kritizuje Evropskou nii stejně jako maďarská vládní garnitura. Levicová média zase s lítostí konstatovala, že se Česká republika vydala po maďarské cestě rozpolcené společnosti.

Britská média dění v Česku tradičně téměř ignorují a ani prezidentské volby na tom mnoho nezměnily. O druhém kole referuje pouze agentura Reuters a BBC.

„Výsledek je triumfálním návratem muže, o kterém si mnoho lidí myslelo, že je v politice odepsaný,“ uvádí BBC. Ta zdůrazňuje, že oba kandidáti, kteří si to rozdali ve druhém kole volby, podporují hlubší evropskou integraci.

Podle Reuters „dostane Zeman Česko blíže hlavnímu evropskému proudu“ poté, co ho „euroskeptický prezident Klaus dostal na okraj sedmadvacítky.“

Obě média konstatují, že česká hlava státu nemá mnoho skutečných, doslova každodenních pravomocí. Reuters připomíná, že závěr kampaně poznamenal nacionalismus, který je pro Českou republiku nezvyklý.

Švédského ministra zahraničí Carla Bildta zaujala slibovaná větší vstřícnost k EU. „Slyšel jsem, že oba kandidáti řekli, že na Pražském hradě bude vlát vlajka Evropské unie. Jestli to tak bude, je to symbol určité změny, ke které u vás dochází. Doufám, že to tak bude, uvidíme,“ poznamenal Bildt.

Podobně uvažuje i lucemburský premiér Jean-Claude Juncker: „Znám dobře nově zvoleného prezidenta. Znal jsem ho už v době, kdy byl premiérem. Pamatuji si ho jako přesvědčeného Evropana. Doufám tedy, že bude velmi prospěšný Evropě, stejně jako je pro ni užitečná Česká republika.“

Jiří Hošek, Gregor Martin Papucsek, Vojtěch Berger, Pavel Polák, Matěj Skalický, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme