Kotleba slibuje zavést na Slovensku pořádek, jeho preference rostou. Bude to drama, varuje sociolog

Kdo vyhraje slovenské parlamentní volby, které se budou konat přesně za měsíc, tedy 29. února? Jistotu vítězství nemá vládní Smer ani opoziční strany. Hostem v Interview Plus byl ředitel agentury Focus Martin Slosiarik.

Interview Plus Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba

Marian Kotleba | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Bude to drama. Předpokládám, že rozhodující bude až poslední týden a televizní debaty,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel agentury Focus Martin Slosiarik. Na vítězství ve slovenských volbách bude podle něj stačit zisk okolo 15 až 17 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor o předvolební situaci na Slovensku

Podle nejnovějšího průzkumu má Smer v čele s expremiérem Robertem Ficem podporu 18 procent voličů.

Preference ale stoupají krajně pravicové Lidové straně Naše Slovensko Mariana Kotleby, která má aktuálně necelých 13 procent, a to i díky intenzivní kontaktní kampani.

Následují tři strany takzvané demokratické opozice: uskupení Za lidi exprezidenta Andreje Kisky s 11 procenty, koalice Progresivní Slovensko a SPOLU, která má 10 procent. Na obě se pak dotahuje středopravicové hnutí OĽANO s 9 procenty.

Prezidentka Zuzana Čaputová už deklarovala, že pokud kotlebovci vyhrají volby, bude s nimi jednat.

„Představitele demokratické opozice to překvapilo. Nečekali, že to řekne takto explicitně. Ta strana popírá historické události a napadá demokratické principy,“ upozorňuje Slosiarik.

Kdo sestaví vládu?

Kotleba podle něj získává hlasy díky slibům, že do země sužované korupcí přinese pořádek. Věrní mu zůstávají jeho voliči z posledních parlamentních voleb, další hlasy pak získává i mezi nevoliči a prvovoliči. Přechází k němu také část někdejších příznivců Smeru.

„U většiny jeho voličů nejde primárně o podporu extremistické, fašistické strany – představuje pro ně poslední šanci na změnu. Tu samozřejmě chtějí i strany demokratické opozice,“ přibližuje sociolog s tím, že slovo změna používají všechny slovenské strany – včetně vládních sociálních demokratů.

Koaliční potenciál kotlebovců je ovšem poměrně malý. Distancovala se od nich nacionalistická SNS i slovenský premiér a volební lídr Smeru Peter Pellegrini. Podle Slosiarika ale právě Smer může koalici s touto stranou vytvořit, pokud tedy nebude mít jinou možnost.

Demokracie se může porazit sama – přes vlastní nástroje a pravidla, pokud se nedokáže bránit podobným autoritářským tendencím,“ upozorňuje Slosiarik.

Bude mít Slovensko trestně stíhaného premiéra? Poslechněte si celé Interview Plus s moderátorem Michaelem Rozsypalem.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme