Slovenská koalice zablokovala jednání o vyslovení nedůvěry premiérovi. Kritizovala neúčast části opozice

Poslanci slovenské vládní koalice v pátek pomocí obstrukce zablokovali jednání parlamentu o opozičním návrhu na vyslovení nedůvěry premiérovi Peteru Pellegrinimu a tím i celé vládě. Šéf sněmovny Andrej Danko následně jednání o tomto návrhu opozičních stran odložil na příští týden.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Opozice minulý týden navrhla odvolat premiéra Pellegriniho kvůli tomu, že se nezasadil o odvolání státní tajemnice (náměstkyně) ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské.

Náměstkyně slovenského ministerstva spravedlnosti Jankovská rezignovala. Obviňuje média z lynče

Číst článek

Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Ona sama už dříve v tomto týdnu ohlásila rezignaci, opakovaně ale popírá, že by s Kočnerem komunikovala.

Koalice má ve slovenském parlamentu těsnou většinu. Její poslanci se v úvodu mimořádné schůze o odvolání premiéra elektronicky nepřihlašovali jako přítomní na jednání, byť řada z nich byla v zasedacím sále sněmovny. Jednání Národní rady o odvolání předsedy vlády tak nemohlo začít.

Z vyjádření Danka i Pellegriniho vyplývá, že koalice přistoupila k obstrukci kvůli tomu, že ve sněmovně nebyli všichni opoziční poslanci, kteří se pod návrh na odvolání premiéra podepsali.

‚Je to ostuda‘

„Chci jasně říct, že ani já, ani ministři a ministryně, se nebojí tohoto návrhu. My jsme připraveni. Pokud se někdo podepíše pod svolání schůze a neobtěžuje se přijít do práce, tak je to jeho ostuda,“ řekl novinářům Pellegrini. K zahájení schůze se nejprve musí v elektronickém systému sněmovny zaregistrovat více než polovina ze 150 členů sněmovny, což se tentokrát nestalo.

Slovenská justice není nezávislá a trpí vážnými nedostatky, řekla Čaputová rakouskému deníku

Číst článek

Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Podle médií si Jankovská vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv.

Nyní už bývalá politička, která se po rezignaci z postu náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti chce vrátit do funkce soudkyně, neupřesnila, zda policii odevzdala jiný přístroj než ten, který používala v minulosti.

Jankovskou do vysoké funkce na ministerstvu spravedlnosti navrhla nejsilnější vládní strana Smer-sociální demokracie (Smer-SD). Místopředseda Smeru-SD Pellegrini nastoupil do čela slovenské vlády po té, co z funkce premiéra loni v březnu odstoupil šéf sociálních demokratů Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho partnerky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme