Kiska jmenuje Pellegriniho premiérem. ‚Se složením vlády nejsem na sto procent spokojený,‘ prohlásil

Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenuje novým premiérem dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho. Následně jmenuje i novou vládu, která nahradí kabinet odcházejícího premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Se složením vlády ale není Kiska stoprocentně spokojený.

Bratislava (Aktualizováno: 17:16 21. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rozhodl jsem se, že zítra jmenuji pana Pellegriniho předsedou vlády. Následně akceptuji jeho návrh na jmenování členů nového vládního kabinetu,“ oznámil ve středu odpoledne slovenský prezident Andrej Kiska. Nová kabinet chce jmenovat v deset hodin ráno.

Kdo je budoucí slovenský premiér Pellegrini? Kultivovaný politik i naděje Ficova Smeru

Číst článek

„Se složením vlády nejsem na sto procent spokojený. Ale jako hlava státu nepřekročím hranici danou ústavou a ústavními zvyklostmi,“ dodal.

„Vláda pana Pellegriniho se bude ucházet o důvěru v Národní radě Slovenské republiky. Ale co je ještě důležitější, bude muset zabojovat o důvěru veřejnosti. V současné napaté atmosféře to bude velmi těžký úkol,“ podotkl Kiska.

Jakmile slovenský prezident jmenuje nový kabinet, bude mít tato vláda třicet dnů na to, aby parlament schválil její programové prohlášení a vyslovil jí tak důvěru.

Očekává se, že Pellegriniho vláda důvěru získá, protože trojkoalice Smeru - sociální demokracie, Slovenské národní strany a strany Most-Híd má ve sněmovně většinu. Pellegrini je místopředsedou Ficova Smeru, který je nejsilnější vládní stranou.

Drucker ministrem vnitra

Kiska v úterý odmítl původní variantu složení Pellegriniho vlády. Nesouhlasil s některými jejími členy. Vadil mu především na postu ministerstva vnitra Jozef Ráž mladší, syn známého zpěváka Jožo Ráže. Ten má velmi blízko k odcházejícímu premiérovi Robertu Ficovi.

Ministrem vnitra se nakonec stane současný šéf resortu zdravotnictví Tomáš Drucker. Pod něj teď bude spadat vyšetřování vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. 

„Chci vyzvat a vyzvu všechny vyšetřovatele a policisty, aby se nebáli případně nahlásit, že jsou kýmkoli ovlivňováni,“ prohlásil Drucker.

Na něm bude také záležet, jestli odvolá policejního prezidenta Tibora Gašpara, po jehož odchodu volá jak opozice, tak i demonstranti na náměstích. 

Slovenským ministrem vnitra se stane někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Drucker. | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

Ficův odchod

Fico nabídl minulou středu svou demisi pod podmínkou, že současná koalice Smeru, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění agentury Focus totiž popularita Smeru po vraždě Kuciaka a jeho snoubenky výrazně klesla a tříčlenná koalice by přišla o většinu v parlamentu.

Fico nakonec rezignoval minulý čtvrtek, demisi podal v polovině svého čtyřletého funkčního období. Důvodem výměny premiéra je politická krize vyvolaná vraždou investigativního reportéra Kucika a jeho snoubenky.

Vražda Jána Kuciaka

Zavražděný novinář Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky dosluhujícího slovenského premiéra Fica.

K vraždě Kuciaka sestavme mezinárodní vyšetřovací tým, navrhuje slovenská generální prokuratura

Číst článek

Vadalu minulý týden zadržela slovenská policie na základě evropského zatykače vydaného soudem v Itálii za aktivity týkající se drog. Zajištění italského podnikatele bylo součástí mezinárodní akce, při které bylo zadrženo dohromady 17 osob, kromě Vadaly všichni v Itálii.

Kuciak a jeho partnerka byli zastřeleni v únoru v jejich domě nedaleko Trnavy. Policie jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila investigativní práci reportéra. V posledních dnech slovenská policie ani prokuratura průběh vyšetřování nekomentovaly.

Pavlína Nečásková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme