Fico poprvé za dvacet let nebude jedničkou kandidátky, Smer do voleb povede premiér Pellegrini

Lídrem nejsilnější slovenské vládní strany Smer-SD v únorových parlamentních volbách bude současný předseda vlády Peter Pellegrini. „Toto rozhodnutí je pro Slovensko nejlepším řešením,“ uvedla strana. Dlouholetý předseda strany a expremiér Robert Fico, který z pozice šéfa vlády odstoupil v loňském roce po protestech v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka, se poprvé nepostaví do čela Smeru, který v roce 1999 založil.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér Robert Fico (vlevo) a současný předseda vlády Peter Pellegrini

Bývalý premiér Robert Fico (vlevo) a současný předseda vlády Peter Pellegrini | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

„Je v plné kompetenci předsedy strany Smer-SD Roberta Fica navrhovat seznam kandidátů na funkci poslance Národní rady Slovenské republiky. Tuto svou pravomoc využije a navrhne, aby kandidátku vedl Peter Pellegrini,“ cituje server aktuality.sk mluvčího strany Jána Mažgúta.

Rozhodnutí označila strana za nejlepší řešení s tím, že pohled na opozici musí voliče varovat. Smer má „víc než kdy jindy sehrát stabilizující roli“.

Premiér versus předseda strany. ‚Pellegrini je populárnější, Fico je ale o dost silnější,‘ říká politolog

Číst článek

Kandidátní listina by měla podle Pellegriniho nabídnout slovenským voličům kvalitu a vytvořit co největší koaliční potenciál. Fico v minulých týdnech mnohokrát zdůrazňoval, že chce Smer opět skládat vládu.

V letních měsících se hovořilo o napjatých vztazích mezi oběma čelními muži nejsilnější slovenské strany. Pellegrini ve středu konstatoval, že jsou oba dospělí lidé, kteří mají na některé věci různé názory, ale vedou mezi sebou konstruktivní debaty, které můžou stranu posouvat dále.

Na otázku novinářů na tiskové konferenci, zda bude Fico také na kandidátce, uvedl, že na to má jako předseda strany plné právo.

Fico před dvaceti lety stranu Smer-sociální demokracie založil a vyhrál s ní čtyřikrát parlamentní volby. Jeho popularita ale zeslábla hlavně v loňském roce, kdy – pod tlakem veřejnosti a koaličního partnera – po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval na post premiéra. V čele vlády ho vystřídal právě Pellegrini, který se od té doby objevuje na předních místech ve výzkumech důvěryhodnosti politiků.

Robert Fico nebude poprvé po dvaceti letech existence strany SMER-SD lídrem kandidátky. Na prvním místě bude premiér Peter Pellegrini. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

14:40 – 26. 09. 2019

3 11

jgr, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme