Testování na Slovensku může inspirovat další země, opakovat by se mělo jen na severu, říká epidemiolog

Slovensko v pondělí zveřejní výsledky celoplošného testování na koronavirus, do kterého se o víkendu bezplatně zapojily přes tři miliony lidí. Účast byla dobrovolná, pro lidi s negativním výsledkem ale tento týden nebude platit zákaz vycházení. Podle premiéra Igora Matoviče vyplývá z předběžných výsledků, že pozitivní bylo jedno procento z celkového počtu testovaných, tedy přibližně 30 000 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravu akce zkomplikoval zejména nedostatek zdravotníků, kteří dělají výtěry z nosu.

Premiér Igor Matovič již naznačil, že plošné testování by se mohlo opakovat od 6. do 8. listopadu | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Ačkoli jsem to nazval logistickou noční můrou, podařilo se to zrealizovat bez větších problémů. Svědčí to o velké organizovanosti a je to i signál pro další země, které o plošném testování populace nebo rizikových skupin uvažují, jak mohou k projektu přistoupit,“ řekl Radiožurnálu epidemiolog a prorektor Trnavské univerzity Marek Majdan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko má za sebou plošné testování obyvatelstva. Poslechněte si rozhovor s epidemiologem Markem Majdanem

Předběžné výsledky vychází vychází z údajů zveřejněných za sobotu, kdy se zhruba z 2,5 milionu testovaných prokázal koronavirus u necelých 26 000. Sobotní poměr potvrzují i čísla k nedělnímu poledni, o kterých večer mluvil v televizi Markíza právě premiér Matovič.

Data také naznačují, že infikovaných je více na severu země – nejvyšší míra pozitivních vyšla v okolí Nitry, Kysucí a Žiliny. Naopak nejmenší podíl lidí nakažených koronavirem prokázalo celoplošné testování v Bratislavě – asi 0,31 procenta.

Podle Majdana tak testování splnilo svůj účel – kromě nalezení ohnisek pomůže i ke zpomalení šíření viru. Část populace se totiž nyní přesune do karantény či izolace.

„Jsou to stále hrubá čísla. Identifikováno bylo sice 30 000 s pozitivním testem, v potaz ale musíme brát i to, že testování má svoje limity, které nedokážeme vyčíslit. Stále tam jsou rezervy. Ale i když je část falešně pozitivní, tak poměrně mnoho lidí, i se svými příbuznými, se stáhne do izolace a zamezí se dalšímu šíření. Jako dodatek k regulérnímu testování se to ukázalo jako velmi užitečné,“ uvedl Majdan.

Při celostátním testování na Slovensku za sobotu zjistili 26 tisíc nakažených. Nejméně v Bratislavě

Číst článek

Druhé kolo

Lidé, kteří měli negativní výsledek testu, nemusí do konce týdne dodržovat některá z přijatých opatření. „Ti, kteří jsou pozitivní, mají nařízenou desetidenní izolaci s rodinnými příslušníky. Těm, kteří jsou negativní, končí do neděle zákaz vycházení – to znamená, že mohou navštěvovat obchody, jít do práce nebo odvést děti do školy. Stále ale platí plošný zákaz shromažďování více než šesti lidí, jsou zavřená kina i wellness centra. Pro pozitivní pak zákaz vycházení platí i nadále,“ popisuje epidemiolog.

Premiér Matovič přesto vyzval lidi s negativním testem, aby pravidla i nadále dodržovali. Antigenní testy totiž podle něj neodhalí všechny nakažené.

Matovíč zároveň avizoval konání druhého kola plošného testování od 6. do 8. listopadu. Představitelé obcí s nízkým podílem infikovaných ale nutnost druhého kola zpochybňují. Majdan s jejich postojem souhlasí, testování by opakoval pouze na severu země, kde je dle výsledků více infikovaných.

„U regionů, které měly nízkou pozitivitu, nemá další testování smysl. U oblastí s ohnisky naopak ano. Může se tam podařit identifikovat další lidi, u nichž test nákazu nezachytil, a za sedm dní mohou mít virovou nálož, kterou by už test odhalil. Je třeba se soustředit právě na tyto rizikové regiony,“ dodal Majdan.

Petr Král, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme