Rezignovat nehodlám. Budu ale respektovat, když mě ministr odvolá, řekl slovenský policejní prezident

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar rezignovat nehodlá, bude ale respektovat, pokud ho ministr vnitra z funkce odvolá nebo ho o odchod požádá. V úterý to Gašpar prohlásil na tiskové konferenci, kde zároveň za podporu poděkoval současnému ministrovi vnitra Tomáši Druckerovi. Ten v pondělí oznámil, že důvod ke zbavení Gašpara funkce nevidí, proto se rozhodl sám se vzdát ministerského křesla.

Bratislava (Aktualizováno: 11:44 17. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Oznámení (ministrovy) demise bylo překvapivé, ale na mé osobě nemůže stát vláda, řekl Gašpar. Následně dodal, že bude respektovat, pokud bude odvolán nebo pokud bude o rezignaci požádán.

„Sám o odchod z funkce nepožádám, poznamenal s tím, že rezignaci na základě vlastního rozhodnutí by ve světle nynějších událostí vnímal jako zbabělost.

Není správné odvolat policejního prezidenta, řekl slovenský ministr vnitra a oznámil rezignaci

Číst článek

Připomněl, že odvolat ho může jen ministr vnitra, který přitom nemusí uvádět žádný důvod. Vedle Druckera poděkoval policejní šéf i premiérovi Peteru Pellerginimu, který se ho rovněž zastal.

Volání po svém odchodu považuje Gašpar za hru emocí, při které se využívá hlas ulice. Dodal, že se v souvislosti s jeho osobou vyvolává falešný obraz toho, že policie v zemi nepracuje správně.

Jako příklad lidí, kteří podle něj vytvářejí pseudodůvody, aby mohlo být jeho odvolání ospravedlněno, jmenoval Gašpar i prezidenta Andreje Kisku.

Gašpar se rovněž ohradil proti tvrzením, že je tím, kdo polarizuje společnost. „Pokud někdo polarizuje společnost prostřednictvím mé osoby, nejsem to já. Nejsem politik, jsem policejní profesionál, řekl a poznamenal, že již nerozhodují argumenty a zdravý rozum. Kritizoval také způsob, jakým o něm nyní píší média.

Gašparův odchod požadují demonstranti, kteří se domáhají změn po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Protestující také chtějí, aby z funkce odešel zvláštní prokurátor Dušan Kováčik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme