Razie na Slovensku. Policie obvinila 13 soudců, Kočnera a čtyři lidi z korupce i maření spravedlnosti

Obvinění 13 soudců, dále jedné bývalé soudkyně a čtyř dalších osob oznámila slovenská policie po středeční rozsáhlé razii. Zadržení čelí obvinění z korupce, maření spravedlnosti a z trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Mezi obviněnými v největší justiční kauze v dějinách Slovenska je podle advokáta také Marian Kočner, který podle dřívějších informací komunikoval s představiteli slovenské justice a ovlivňoval rozhodování soudů.

Bratislava (Aktualizováno: 17:11 11. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská policie pátrala po důkazech vraždy Kuciaka (ilustrační foto)

Slovenská policie při středeční rozsáhlé razii zadržela několik soudců (ilustrační foto) | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Slovenská média uvedla, že středeční razie souvisí právě s aférami Kočnera, který byl nepravomocně odsouzen za padělání směnek a který čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kromě zmíněných soudců kriminalisté zadrželi a obvinili jednu advokátku, dále správkyni konkurzní podstaty a dvě další osoby. Bližší informace o obviněných policie nesdělila. Již loni policisté zabavili několika představitelům slovenské justice včetně soudců mobilní telefony kvůli jejich komunikaci s Kočnerem.

Mezi zadrženými je podle tisku místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která zmíněný soud řídí od loňského podzimu kvůli tomu, že tato nejvyšší soudní instance v zemi nemá svého předsedu. Kriminalisté předvedli podle médií také soudkyni a bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti Moniku Jankovskou.

Podle listu Denník N s policií při vyšetřování spolupracuje soudce jednoho z bratislavských okresních soudů, který v minulosti udržoval kontakty s Kočnerem a který není mezi obviněnými.

První trest pro Mariana Kočnera. Soud podnikateli v kauze padělání směnek uložil 19 let za mřížemi

Číst článek

Kromě soudců kriminalisté na pracoviště elitní policejní jednotky v Nitře předvedli z vazby také Kočnera. Jeho advokát Marek Para novinářům řekl, že podnikatele policie obvinila v souvislosti s uplácením soudců a že Kočner odmítl vypovídat.

Kočner byl na konci února nepravomocně odsouzen spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem k dlouholetému vězení za padělání směnek. Kromě zmíněného případu a obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy je Kočner podezřelý i v několika případech ekonomické kriminality.

Po výslechu začali policisté převážet soudce podle listu Sme do věznic v okolí Košic na východním Slovensku, kde sídlí ústavní soud. Právě ústavní soud musí podle ústavy nejprve dát souhlas k uvalení vazby na soudce, a to na podnět generálního prokurátora. O samotném návrhu na vazební stíhání soudců by pak rozhodoval jiný soud.

Operace ‚Bouře‘

Podle komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, kterou policie zajistila při vyšetřování Kuciakovy vraždy a která unikla do slovenských médií, Jankovská ještě jako náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti pomáhala Kočnerovi v obchodním sporu se soukromou televizí Markíza ohledně proplacení jedné ze zmíněných směnek; ředitelem a spolumajitelem televizní stanice byl v minulosti Rusko.

Za padělání směnek v hodnotě 1,73 miliardy korun navrhl prokurátor Kočnerovi a Ruskovi dvacet let

Číst článek

Podle médií mezi zadrženými soudci je i soudkyně jednoho z bratislavských okresních soudů, která ve sporu o proplacení směnky rozhodla ve prospěch jedné z Kočnerových firem a kterou Jankovská úkolovala.

Policejní razii pod názvem „Bouře“ uvítal dosluhující premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Smer-SD) Peter Pellegrini, jehož strana po únorových volbách míří do opozice.

„Je to další z kroků, jak se vrátit ke zvýšení důvěryhodnosti soudního systému. Po nástupu do funkce předsedy vlády jsem řekl, že nikdo nebude chráněnou zvěří,“ řekl Pellegrini. Právě Jankovská byla ještě v roce 2016 zvolena poslankyní parlamentu na kandidátní listině Smeru-SD.

Očistu slovenské justice a zavedení plošných prověrek soudců prosazuje protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které přesvědčivě vyhrálo poslední parlamentní volby na Slovensku a které sestavuje nový kabinet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme