Slovenská inspekce zadržela tři elitní policisty. Podezřívá je z nezákonných lustrací Kuciaka a dalších

Inspekce slovenského ministerstva vnitra zadržela tři policisty, mezi nimi i současného a bývalého vysoce postaveného příslušníka policie. Důvodem je vyšetřování podezření z nezákonných lustrací novinářů, včetně loni zavražděného novináře Jána Kuciaka, či prokurátorů v policejních databázích. Informovala o tom ve čtvrtek slovenská média. Ministerstvo vnitra pouze potvrdilo, že zadržení tří osob souvisí se zmíněným nelegálním prověřováním.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah slovenské policie

Zásah slovenské policie | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Mezi zajištěnými je podle tisku i bývalý ředitel jednoho z elitních policejních útvarů Pavol Vorobjov. Ten je podle listu Denník N podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera, jenž je obviněn kromě jiného z objednání Kuciakovy vraždy.

Hlavní část vyšetřování vraždy Jána Kuciaka skončila. Obhajoba spis dostane na přelomu září a října

Číst článek

Vorobjov dříve tvrdil, že prověřování údajů vykonával pro někdejšího slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, později ale výpověď změnil. Gašpar popřel, že by takový pokyn svému podřízenému vydal. Vorobjov zastával funkci šéfa zpravodajské jednotky finanční policie, na vlastní žádost byl letos přeložen k jinému policejnímu útvaru.

Mezi zadrženými policisty je podle médií také Milan Mihálik, který je zástupcem ředitele policejní jednotky pro odhalování nejzávažnějších případů majetkové a hospodářské kriminality.

Výpovědi novinářů

V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací novinářů dříve na policii vypovídali i poškození redaktoři. Ti zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle.

Slovenská média dříve psala o tom, že Kočner nechal novináře sledovat. Z komunikace zajištěné v jeho mobilním telefonu podle dostupných informací vyplývá, že Kočner se chlubil získanými údaji o soukromí žurnalistů.

Kočner ještě v roce 2017 v telefonickém rozhovoru Kuciakovi vyhrožoval, že najde „špínu“ na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní. Kvůli tomu se Kuciak, který psal i o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách, obrátil na policii, ta však věc odložila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme