Slovenští vyšetřovatelé propustili všechny tři policisty podezřelé z lustrací novinářů

Slovenští kriminalisté v pátek propustili posledního z trojice policistů zadržených policejní inspekcí ve čtvrtek v souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací novinářů a prokurátorů v policejních databázích. Ministerstvo vnitra případ zatím blíže nekomentovalo.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská policie (ilustrační foto) | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Bývalý ředitel jednoho z elitních policejních útvarů Pavol Vorobjov při odchodu z policejní inspekce novinářům pouze řekl, že obviněn nebyl.

Slovenská inspekce zadržela tři elitní policisty. Podezřívá je z nezákonných lustrací Kuciaka a dalších

Číst článek

Podle starších informací slovenských médií je Vorobjov podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera. Ten je kromě jiného obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Vorobjov dříve tvrdil, že prověřování údajů vykonával pro někdejšího slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, později ale výpověď změnil. Gašpar popřel, že by takový pokyn svému podřízenému vydal. Vorobjov zastával funkci šéfa zpravodajské jednotky finanční policie, na vlastní žádost byl letos přeložen k jinému policejnímu útvaru.

Už ve čtvrtek se podle tisku dostali na svobodu další dva policisté, které inspekce v případu zadržela. Jedním z nich byl i zástupce ředitele policejní jednotky pro odhalování nejzávažnějších případů majetkové a hospodářské kriminality Milan Mihálik.

V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací novinářů dříve na policii vypovídali i poškození redaktoři. Ti zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle. Ziskem údajů o soukromí žurnalistů se Kočner chlubil v komunikaci, kterou policie zajistila v jeho mobilním telefonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme