Slovensko pořádá referendum o zrušení imunity poslanců. Nejspíš zbytečně

Slováci jdou v sobotu k referendu, od revoluce už posedmé. Celostátní hlasování iniciovala jedna z politických stran a na první pohled se zdá, že je to bohulibý počin. Občané se můžou vyjádřit k šesti otázkám, hlavně ke zrušení poslanecké imunity. Jenže už teď je skoro jisté, že referendum, které dohromady přijde na sedm milionů eur, nebude platit kvůli nízké účasti. A tak není divu, že se objevují i slova jako zbytečnost, populismus nebo prostě fraška.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a parlament v Bratislavě

Hrad a parlament v Bratislavě | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Denis Barthel

Poslanec Igor Matovič právě zaparkoval svůj luxusní vůz na jednom frekventovaném přechodu v centru Bratislavy, tedy tam, kde se parkovat nesmí. Ale protože je poslanec, pokutu mu nikdo napařit nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o referendu, v němž mají Slováci mimo jiné hlasovat o zrušení poslanecké imunity

„Nemůže, protože mám imunitu. Chci poukázat na to, že zákony jsou absurdní. Jak je možné, že tohle může udělat poslanec, a obyčejný člověk ne?“ říká.

Poslanec Matovič je politický svéráz a stejně netradičně pojal i kampaň před referendem. Ukázal lidem na vlastní oči, jak arogantní můžou být politici díky imunitě a že je potřeba ji v referendu výrazně omezit.

Ti, co Matovičově akci přihlíželi, uvěřili. K referendu půjdou. „Byl to super nápad od pana Matoviče, protože musí nějak lidem ukázat, že poslanci nejsou bohové,“ chválí jeden z přihlížejících.

Názory na závaznost se liší

Otázkou ovšem je, co by se dělo, kdyby občané skutečně zúžení imunity schválili. Donutilo by to poslance, aby si sáhli na svou největší výsadu?

„Podle ústavy mají poslanci výsledky referenda přijmout jako zákon. Já si to vysvětluji tak, že je závazné, ale druzí si zase vysvětlují, že svoboda rozhodnutí poslance je nad ústavou. Ta samá ústava hovoří o tom, že poslanec se rozhoduje podle svého vědomí a přesvědčení, takže by asi musel rozhodnout Ústavní soud. Já si myslím, že by rozhodl ve prospěch závaznosti referenda,“ míní Matovič.

Stejně jako poslanec Matovič je o závaznosti referenda přesvědčený i jeho kolega Martin Poliačik. Oba jsou ze strany Svoboda a Solidarita, která s nápadem uspořádat referendum přišla.

„Také nejsem ústavní právník, ale ptal jsem se ústavního právníka Radoslava Procházky, který je na Slovensku uznávanou autoritou a je také předsedou ústavně-právního výboru v parlamentu. Podle jeho názoru je referendum závazné pro parlament. To znamená, jak říká ústava, parlament musí přijmout výsledky referenda jako zákon,“ podotýká Poliačik.

Referendum do větru

V referendu občané dostanou ne jednu, ale rovnou šest otázek. Třeba jestli chtějí zrušit koncesionářské poplatky nebo jestli chtějí, aby se volby na Slovensku v budoucnu konaly i po internetu.

Problém je v tom, že celá tahle diskuse je tak trochu do větru. Referendum totiž nejspíš nebude platit - účast voličů se čeká někde pod 20 procenty, zatímco potřebných je aspoň 50 procent.

Na tom shořela většina dosavadních slovenských referend. O imunitě tak budou muset rozhodovat sami poslanci. A jak jim to jde, to už dobře známe.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme