Slovensko poškodila údajně miliardová zpronevěra

Evropská komise obnovila dotace pro Slovenskou republiku, které pozastavila kvůli aféře s jejich údajnou zpronevěrou. Žádá okamžité prošetření celého případu a pravděpodobně vyšle do Bratislavy svůj speciální tým. Slovensku hrozí, že bude muset všechny zpronevěřené peníze Unii vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel odboru pro zahraniční pomoc na Úřadu vlády Roland Tóth měl podle udání své manželky zpronevěřit asi miliardu korun z prostředků Unie. Na skandál upozornilo Evropskou komisi občanské sdružení, a ta pomoc Slovensku ihned zastavila. Tóth byl z funkce okamžitě odvolán, ale sílí tlak také na vicepremiéra pro integraci Hamžíka, aby odstoupil z funkce.

Opozice už oznámila, že bude iniciovat svolání mimořádné schůze parlamentu a bude požadovat odchod celého kabinetu. Premiér Dzurinda požádal o schůzku velvyslance Evropské komise v Bratislavě, kterému chce celý případ vysvětlit. Fakt, že díky zpronevěře přímo na Úradu vlády byla image Slovenska vážně poškozena, odmítl komentovat. Potvrdil pouze, že požádal Hamžíka, aby mu celou záležitost objasnil. O jeho možném odvolání ale hovořit nechtěl.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme