Slovensko poškodila údajně miliardová zpronevěra

Evropská komise obnovila dotace pro Slovenskou republiku, které pozastavila kvůli aféře s jejich údajnou zpronevěrou. Žádá okamžité prošetření celého případu a pravděpodobně vyšle do Bratislavy svůj speciální tým. Slovensku hrozí, že bude muset všechny zpronevěřené peníze Unii vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel odboru pro zahraniční pomoc na Úřadu vlády Roland Tóth měl podle udání své manželky zpronevěřit asi miliardu korun z prostředků Unie. Na skandál upozornilo Evropskou komisi občanské sdružení, a ta pomoc Slovensku ihned zastavila. Tóth byl z funkce okamžitě odvolán, ale sílí tlak také na vicepremiéra pro integraci Hamžíka, aby odstoupil z funkce.

Opozice už oznámila, že bude iniciovat svolání mimořádné schůze parlamentu a bude požadovat odchod celého kabinetu. Premiér Dzurinda požádal o schůzku velvyslance Evropské komise v Bratislavě, kterému chce celý případ vysvětlit. Fakt, že díky zpronevěře přímo na Úradu vlády byla image Slovenska vážně poškozena, odmítl komentovat. Potvrdil pouze, že požádal Hamžíka, aby mu celou záležitost objasnil. O jeho možném odvolání ale hovořit nechtěl.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme