Slovensko pošle víc vojáků do Afghánistánu

Slovensko posílí svoji misi v Afghánistánu. Řekl to premiér Robert Fico po jednání s generálním tajemníkem NATO Andersem Rusmussenem v rámci neformálního setkání ministrů obrany členských zemí aliance v Bratislavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen | Zdroj: ČTK

Právě další osud afghánské mise je spolu s novou strategií protiraketové obrany klíčovým tématem neformální schůzky.

Premiér Fico přislíbil, že Slovensko svoji vojenskou účast v Afghánistánu posílí. O kolik vojáků, to ale neřekl. Podle něj to však nebudou bojové jednotky do první linie, ale jakási podpora současných asi 230 ženistů.

NATO hledá pro tuto středoasijskou zemi novou strategii a hlavně musí najít financování svých tamních operací. Až 80 procent rozpočtu aliance ,spolkne' právě Afghánistán.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzce NATO hovořil ve vysílání Rádia Česko zpravodaj ČRo v Bratislavě Lubomír Smatana

Anders Rasmussen v této souvislosti zmínil, že by chtěl v Afghánistánu vybudovat nové školící středisko pro tamní bezpečnostní síly, a to by měli finančně podpořit spojenci.

Slovensko ovšem už dalo najevo, že nemá v úmyslu nějak finančně přispívat. Dramaticky totiž zkrátilo rozpočet pro ministerstvo obrany - o celou pětinu.

Protiraketový štít Slovensko nechce

Premiér Robert Fico po jednání s generálním tajemníkem NATO také prohlásil, že jeho vláda nedovolí rozmístit na slovenském území žádný prvek systému protiraketové obrany, a to ani v rámci Severoatlantické aliance.

Rasmussen v Bratislavě řekl, že protiraketová obrana NATO by se měla propojit s ruským systémem.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme