Nebudu znovu kandidovat na prezidenta, přísahal na zdraví svého syna Fico

Premiér Robert Fico nebude podruhé kandidovat na prezidenta Slovenska. Šéf sociálnědemokratické strany Smer to v pátek oznámil na tiskové konferenci. Fico se před třemi lety utkal o post hlavy státu s Andrejem Kiskou. A prohrál. Slováci by měli volit hlavu státu v roce 2019.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer | Zdroj: Reuters

„Prohlašuji na zdraví svého syna, že nebudu kandidovat na prezidenta Slovenské republiky. A víte, že já držím slovo,“ prohlásil slovenský premiér Robert Fico na závěr tiskové konference, aniž by se ho na to novináři zeptali.

Dodal také, že bylo politickou chybou ucházet se o post hlavy státu z funkce premiéra. „Moji voliči mi říkají, že mě nevolili, protože chtěli, abych zůstal předsedou vlády,“ dodal.

Krajské volby na Slovensku. Vládní Smer propadl, Kotleba jako župan končí

Číst článek

Fico na jaře roku 2014 prohrál v přímé volbě souboj o prezidentské křeslo s podnikatelem a filantropem Andrejem Kiskou, který byl na rozdíl od tehdejšího premiéra nestranickým kandidátem.

Ve druhém kole prezidentských voleb získal Fico 40,6 procenta hlasů, Kisku podpořilo šest z deseti zúčastněných voličů. Vyhrál tak s rozdílem takřka dvaceti procentních bodů, tedy o více než 413 tisíc hlasů, a na prezidentském postu vystřídal po deseti letech Ivana Gašparoviče.

Příští prezidentské volby se na Slovensku mají podle plánu uskutečnit na jaře roku 2019. Kdo bude kandidátem Smeru, zatím není jasné. „Na hledání kandidáta máme ještě čas,“ poznamenal v pátek Fico.

Kiska chce rozhodnutí o své kandidatuře oznámit příští rok.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme