Ficova vláda končí, nový kabinet má sestavit Pellegrini. 'Nikam neodcházím,' prohlásil šéf Smeru

Slovenský premiér a šéf strany Smer Robert Fico podal ve čtvrtek demisi. Prezident Andrej Kiska ji přijal. Končí tak celý Ficův kabinet. Kiska zároveň pověřil dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho sestavením nové vlády, kterou opět vytvoří současná tříčlenná koalice.

Bratislava (Aktualizováno: 15:55 15. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico (vlevo) a Peter Pellegrini v březnu 2018 | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Slovenský prezident Andrej Kiska přijal demisi premiéra Roberta Fica, který ji podal v polovině svého čtyřletého funkčního období. Zároveň vládu pověřil vykonáváním funkce až do jmenování nového kabinetu.

Kdo je budoucí slovenský premiér Pellegrini? Kultivovaný politik i naděje Ficova Smeru

Číst článek

„Moje rozhodnutí podat demisi je suverénní. Jediným cílem tohoto rozhodnutí je zabránit chaosu v tomto státě a zabezpečit stabilitu,“ prohlásil Fico.

Sestavením nové vlády zároveň Kiska pověřil současného vicepremiéra a Ficova stranického kolegu Petera Pellegriniho.

Pověření od hlavy státu k sestavení kabinetu je na Slovensku stejně jako v Česku neformálním rozhodnutím, které vychází z tradice. Premiérem se Pellegrini stane až poté, co ho Kiska předsedou vlády oficiálně jmenuje.

Následně až prezident jmenuje nový kabinet, bude mít tato vláda třicet dnů na to, aby parlament schválil její programové prohlášení a vyslovil jí tak důvěru.

Sestavit novou vládu je podle Fica správným krokem ke stabilitě Slovenska. Předčasné parlamentní volby by prý žádnou stabilitu nepřinesly. Fico zároveň pochválil, že nový kabinet bude sestavovat zrovna Pellegrini, kterého označil za svého osobního přítele.

Pellegrini bez proslovu

Odcházející slovenský premiér Robert Fico vystoupil na briefingu společně s možným budoucím předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Přestože stáli bok po boku, Fico svého pravděpodobného nástupce ke slovu nepustil. Slovenský DenníkN to označil za ponížení dosluhujícího vicepremiéra. Pellegrini na dotazy novinářů v Prezidentském paláci odpovídal o zhruba hodinu dříve po svém jednání s Kiskou, které Ficově demisi předcházelo.

„Nominace Petera Pellegriniho je nejpřirozenější věc. Je spojený se stranou Smer – sociální demokracie od roku 2000, zastával významné pozice. Byl ministrem, státním tajemníkem, předsedou Národní rady a teď místopředsedou vlády. Je bytostně spojený se sociální demokracií," řekl Fico.

Sám se chce nyní zaměřit na prosazování priorit své strany. „Moji úlohou jako předsedy sociální demokracie nyní bude, abych tlačil na priority, které jsou pro Smer – sociální demokracie důležité,“ uvedl Fico.

„Panu prezidentovi jsem řekl: ‚Pane prezidente, buďte klidný, já nikam neodcházím. Chci být aktivní předseda politické strany,‘“ dodal odcházející slovenský premiér.

Demise premiéra Fica je jen ubohým divadlem, uvedl lídr opozice Richard Sulík. Vládní koalici ovládla podle něj bezohledná chamtivost.

Nová vladá během několika dnů?

Pellegrini před novináři už během dne řekl, že vytvoření jeho kabinetu je otázkou několika dnů. Prezidentovi také předložil dostatek podpisů poslanců, konkrétně 79 zákonodárců, kteří garantují podporu budoucí vládě.

„Žádná jiná většina potřebná na vládnutí v současnosti v národní radě neexistuje. Stejně tak neexistuje většina poslanců, která by se dohodla na zkrácení volebního období a vyhlášení předčasných voleb,“ uvedl Kiska.

Fico ve středu nabídl svou demisi pod podmínkou, že současná koalice Smeru, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění agentury Focus popularita Smeru po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky výrazně klesla a tříčlenná koalice by přišla o většinu v parlamentu.

Peter Pellegrini (Smer) | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme