Slovenští exprezidenti přijdou o výhody, pokud zůstanou v politice. Opatření se může dotknout Kisky

Slovensko odebere některé výhody bývalým prezidentům, pokud po skončení mandátu budou působit ve vysoké politice. Příslušnou změnu zákona v úterý ve sněmovně prosadili koaliční poslanci s podporou části pozice. Opatření by se mohlo dotknout exprezidenta Andreje Kisky, který se jako předseda a volební lídr nové strany Za lidi bude ucházet o přízeň voličů v únorových parlamentních volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska ve studiu Českého rozhlasu Radiožurnál.

Opatření by se mohlo dotknout exprezidenta Kisky. Jako předseda a volební lídr nové strany Za lidi se bude ucházet o přízeň voličů v únorových parlamentních volbách. | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý slovenský prezident, který se po skončení mandátu hlavy státu stane například poslancem parlamentu, nově přijde po dobu výkonu nové funkce o prezidentský důchod a také o související policejní ochranku. Zákon ještě musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová. Zatím není známo, zda tak učiní.

Andrej Kiska stanul v čele nové strany Za lidi. Chce dvouciferný výsledek a odstavit Smer od moci

Číst článek

Právě Kiska je na Slovensku prvním exprezidentem, který ve vysoké politice hodlá zůstat. Jeho strana Za lidi se v listopadovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO zařadila v žebříčku popularity na druhé místo za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica, vůči kterému se Kiska dlouhodobě vymezuje.

Kiska již dříve řekl, že by si dva platy neponechal, ale peníze rozdal. Multimilionář Kiska, který zbohatl podnikáním před zvolením hlavou státu v roce 2014, rozdával rodinám v nouzi i svůj prezidentský plat. Hlavou státu byl Kiska do poloviny letošního června.

Bývalí slovenští prezidenti pobírají doživotně plat na úrovni základního výdělku poslance, což je v současnosti zhruba 3000 eur (76 500 korun).

Sněmovna také souhlasila s opozičním návrhem, aby nárok na odstupné nově neměli poslanci, kteří ztratí mandát po odsouzení za trestný čin. Letos na podzim přišel takto o mandát poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Milan Mazurek, jenž se podle soudů dopustil trestného činu svými xenofobními výroky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme