Slováci vyberou Kiskova nástupce v březnu, případné druhé kolo bude na konci měsíce

Slováci budou nového prezidenta volit 16. března. Případné druhé kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční o dva týdny později. Termíny hlasování ve čtvrtek vypsal šéf parlamentu Andrej Danko, jehož rozhodnutí zveřejnila sněmovna na svém webu. Nynější prezident Andrej Kiska, kterému pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení ucházet nehodlá.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Zájem o nejvyšší post dříve projevila více než desítka lidí. Svého kandidáta dosud nepředstavila například nejsilnější vládní strana Smer-sociální demokracie.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico chce odejít z politiky a kandidovat na ústavního soudce

Číst článek

Její šéf a expremiér Robert Fico nabídl kandidaturu místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, který své rozhodnutí zatím neoznámil.

Podle prosincového průzkumu veřejného mínění agentury AKO ze známých zájemců o post budoucího slovenského prezidenta se největší popularitě těší vědec Robert Mistrík s nepatrným náskokem před předsedou vládní strany Most-Híd Bélou Bugárem.

Registrace kandidátů na prezidenta skončí tři týdny od vyhlášení voleb. Podmínkou kandidatury je podpora od nejméně 15 poslanců parlamentu nebo předložení petice s podpisy alespoň 15 000 voličů.

Pokud žádný z kandidátů na prezidenta nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola, které se uskuteční 30. března a ve kterém rozhodne větší počet odevzdaných hlasů.

Slovenský prezident by měl mít podle předsedy NR Danka vztah k jazyku jako Ľudovít Štúr,být odvážný jako M.R. Štefánik, lidský jako A.Dubček, mít víru jako A.Hlinka a politické vlastnosti jako G.Husák. Danko svou kandidaturu zatím nepotvrdil. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

12:32 – 10. 01. 2019

3 14

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme