Třetí Harabin ve druhém kole prezidentských voleb nikoho nepodpoří. Bugár bude hlasovat pro právničku

Šestý nejúspěšnější kandidát z prvního kola slovenských prezidentských voleb, šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár podpoří před druhým kolem hlasování právničku Zuzanu Čaputovou, vítězku prvního kola. Na patém místě skončil bývalý předseda parlamentu František Mikloško, který řekl, že ve druhém kole nebude hlasovat pro Šefčoviče a že to nedoporučí ani svým voličům. Štefan Harabin v dalším kole, které se bude konat 30. března, nepodpoří nikoho.

SLEDOVALI JSME ONLINE Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce slovenského nejvyššího soudu (a jeho bývalý předseda) Štefan Harabin, v současnosti kandidát na prezidenta

Soudce slovenského nejvyššího soudu (a jeho bývalý předseda) Štefan Harabin, v současnosti kandidát na prezidenta | Zdroj: Profimedia

Harabin za postupem právničky Zuzany Čaputové a eurokomisaře Maroše Šefčoviče vidí kandidaturu krajně pravicového politika Mariana Kotleby, který obsadil čtvrté místo. Jeho tvrzení potvrzují i analytici. 

Zuzana Čaputová o vítězném prvním kole prezidentských voleb: Je to generační vzkaz o změnách

Číst článek

„Pan Kotleba posunul pana Šefčoviče do druhého kola, takže posunul v podstatě zánik rodiny, posunul islamizaci slovenské křesťanské rodiny, základny a cizí vojska na území Slovenska, v podstatě zánik státu,“ myslí si Harabin.

V druhém kole nepodpoří nikoho. Je ale přesvědčen, že další prezidentské volby vyhraje, do té doby zůstává soudcem nejvyššího soudu. Uvedl to na tiskové konferenci po zveřejnění předběžných výsledků.

„To znamená, že mám v plánu vyhrát následující volby, minimálně prezidentské,“ prohlásil kontroverzní soudce, který ostře vystupuje proti přijímání uprchlíků a Evropské unii, zdůrazňuje nutnost ochrany tradičních hodnot a národního státu a chválí Rusko, jež označuje za stabilizační prvek ve světové politice a bezpečnosti.

Podpora Čaputové

Otevřenou podporu Čaputové před druhým kolem vyjádřil šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, který se se ziskem 3,1 procenta hlasů umístil na šesté příčce. „Most-Híd před druhým kolem prezidentských voleb podpoří Zuzanu Čaputovou a bude od ní chtít, aby se po výhře věnovala i tématu menšin na Slovensku,“ uvedl Bugár, jehož strana zastupuje především maďarskou menšinu.

Jasno má i Mikloško, který získal 5,7 procenta hlasů. Šefčoviče volit nebude. „Tento člověk nemá moji důvěru, aby vystupoval a ucházel se o můj hlas,“ konstatoval.

Prezidentské volby na Slovensku: Kisku vystřídá právnička Čaputová, nebo eurokomisař Šefčovič

Číst článek

V případě Čaputové nechá Mikloško rozhodnutí na voličích. „Já sám se rozhodnu podle svého svědomí a nebudu to v tuto chvíli specifikovat," prohlásil Mikloško. Podotkl ale, že v rozhodujících chvílích v životě vždy kladl celoživotní hodnotový systém nad politický pragmatismus. „Víc k tomu neřeknu,“ dodal.

Zároveň přiznal, že s výsledkem není spokojený. Kromě Čaputové a Šefčoviče Mikloška předstihli ještě kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin a šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba.

Čaputová získala v hlasování 40,57 procenta hlasů a Šefčovič 18,66 procenta. Na třetím místě skončil soudce Harabin, který již dal najevo, že nepodpoří žádného z kandidátů pro druhé kolo. Reprezentant krajní pravice Marian Kotleba, který skončil čtvrtý, se k prezidentským volbám vyjádří až v neděli odpoledne.

Prezidentské volby na Slovensku jsme sledovali online.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme