Na Slovensku pochodovali za práva LGBT. Protiakce pro tradiční rodinu se účastnil předseda parlamentu

Zastánci tradiční rodiny i lidé podporující práva osob jiné než heterosexuální orientace (LGBT) se v sobotu odpoledne po roce opět sešli na dvou různých shromážděních a na průvodech v centru Bratislavy. Zatímco loni se zmíněných akcí nezúčastnil žádný čelní představitel Slovenska, letos přišel konzervativní občanské aktivisty podpořit předseda parlamentu Andrej Danko.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LGBT vlajka

LGBT vlajka | Foto: Benson Kua

Shromáždění za práva LGBT komunity pod názvem Duhový pride se opět zúčastnila i veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová. Duhový pride zaznamenal podle odhadů mnohem vyšší účast veřejnosti než shromáždění Hrdí na rodinu.

Duhová mapa Evropy: situace sexuálních menšin se v Česku zhoršila, zpráva cituje i Piťhovo kázání

Číst článek

Otázka případného posílení práv LGBT komunity se na katolickém Slovensku řadí ke kontroverzním tématům veřejné diskuse. Slovensko na rozdíl od jiných zemí včetně Česka dosud ani nezavedlo registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Před pěti lety slovenští poslanci do ústavy zahrnuli ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.

„Rodina je to nejcennější. Táta a máma jsou pro děti to nejlepší," řekl z pódia jeden z organizátorů akce Hrdí na rodinu Anton Chromík z iniciativy Aliance za rodinu. Mnoho z několika stovek účastníků tohoto shromáždění na podporu tradiční rodiny si stejně jako před rokem obléklo tričko červené barvy.

Připevnili svorky a pustili proud. Čečenci dál mučí gaye a Moskva tiše souhlasí, varuje organizace

Číst článek

Předseda sněmovny a vládní Slovenské národní strany Danko se před novináři na akci Hrdí na rodinu vyjádřil proti tomu, aby byla na Slovensku umožněna registrovaná partnerství nebo manželství homosexuálů. Takový krok by podle něj vyústil také v nutnost schválit možnost adopce dětí páry stejného pohlaví. „Neexistuje na světě právní předpis, který by zmiňoval, že homosexualita je základní lidské právo," uvedl Danko.

Krátce po zahájení akce Hrdí na rodinu v jiné části centra Bratislavy začalo shromáždění na podporu práv LGBT komunity. Podle organizátorů na něj přišlo nejméně 8000 lidí.

Podpora České republiky

„Nezměnilo se nic. Problémy (LGBT komunity) přehlížíme. Volání (homosexuálních) párů po tom, aby jejich vztah byl uznán a chráněn, představuje tu nejkonzervativnější hodnotu, kterou si umíme představit," řekla z pódia slovenská ombudsmanka Patakyová. Dodala, že práva lidí jiné než heterosexuální orientace nejsou v rozporu s hodnotami, na kterých stojí slovenská společnost.

Gayové jsou nemocní a musí se léčit, patřil mezi ně i Čajkovskij, prohlásila ruská poslankyně

Číst článek

Akci Duhový pride, na které s projevem vystoupil i primátor Bratislavy Matúš Vallo, už předem ve společném prohlášení podpořily více než tři desítky velvyslanectví na Slovensku, včetně české ambasády.

„Povzbuzujeme vládu v tom, aby podporovala iniciativy směřující ke zvýšení míry tolerance ve slovenské společnosti. Inkluzivní a rozmanitá společnost založená na rovnosti, respektu a svobodě je ku prospěchu všem," napsali diplomaté.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se v kampani před březnovými prezidentskými volbami netajila svými liberálními názory, se před konáním obou shromáždění nepřiklonila k žádnému z obou táborů. „Chápu touhu lidí, jejichž city směřují k osobám stejného pohlaví. Chápu i obavy lidí o stav našich rodin," napsala Čaputová na sociální síti.

Z iniciativy Aliance za rodinu se v roce 2015 uskutečnilo na Slovensku referendum o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Lidové hlasování ztroskotalo na nízké účasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme