Slovensko přijímá přísnější zákony proti prodejcům na předváděcích akcích pro seniory

Slovensko si chce posvítit na takzvané ‚šmejdy‘, tedy agresivní prodejce na předváděcích akcích pro seniory. Už od listopadu se proto mění slovenské zákony. Každou promoakci bude potřeba dopředu hlásit úřadům. A spotřebitelé zase dostanou větší svobodu při zrušení kupní smlouvy. Pojem ‚šmejdi‘ se ujal díky stejnojmennému českému dokumentu Silvie Dymákové. Film teď otevírá oči taky důchodcům na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Šmejdi | Foto: Aerofilms

Kino v kulturním domě na bratislavském sídlišti Petržalka je skoro prázdné. Právě končí promítání filmu Šmejdi. Do sálu si našlo cestu jen pár seniorů.

To, že se na film přišlo podívat málo lidí, má ale nejspíš svůj dobrý důvod. Spousta důchodců ho už viděla. Nedávno ho vysílala veřejnoprávní slovenská televize, promítal se i ve slovenských regionech. Dramaturg kulturního domu Matúš Kaža je proto rád i za těch deset seniorů, co dorazili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčel zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

To, že jsou tzv. "šmejdi" problémem i na Slovensku, jednoznačně potvrzuje i Danuša Krkošová ze Slovenské obchodní inspekce:

„Slovenská obchodní inspekce za tento rok do konce srpna zaevidovala 369 podnětů na 25 společností. Do března 2013 jsme uložili 16 pokut ve výši skoro 9000 euro.“

Změnit to má novela zákona, kterou v posledních dnech projednal slovenský parlament. Zákazníci dostanou prodlouženou 15denní lhůtu na odstoupení od smlouvy. A sami prodejci budou muset každou předváděcí akci hlásit tři týdny dopředu.

Zákon připravovala i Monika Jankovská, státní tajemnice slovenského ministerstva spravedlnosti.

„V případě, kdy je uzavřena na takové předváděcí akci smlouva, která bude v rozporu s tímto zákonem, smlouva nevznikne,“ vysvětluje Jankovská.

Slovenští důchodci mají ale ještě o poznání hlouběji do kapsy než ti čeští. A pozvánka na výlet s obědem a dárkem pro ně bude i do budoucna velkým lákadlem. Šmejdi by tak na Slovensku měli promítat i dál.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme