Jsou Slováci proruští, nebo fandí Ukrajině? Tamní veřejnou debatu zmátly protichůdné průzkumy

Průzkumy dělí jen pár týdnů. Z jednoho to vypadalo, že si Slováci většinově přejí vítězství Ruska, druhý poměrně jednoznačně ukázal, že je tomu přesně naopak. Zmatenou slovenskou debatu o válce na Ukrajině i s protichůdnými průzkumy pro iROZHLAS.cz objasňuje bývalá premiérka a socioložka Iveta Radičová. „Metodologie prvního průzkumu je v mnohém diskutabilní. Na straně agresora je sice marginální, ale hlasitá skupina. To je zarážející.“

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu Roberta Fica před Národní radou Slovenské republiky

Demonstrace na podporu Roberta Fica před Národní radou Slovenské republiky | Zdroj: Profimedia

V polovině září zveřejnila slovenská média průzkum Ako sa máte, Slovensko? agentur MNFORCE, Seesame a Slovenské akademie věd. Sběr dat probíhal v červenci a výsledky mnohé překvapily.

Média je interpretovala tak, že by většina obyvatel Slovenska přivítala spíš vítězství Ruska než Ukrajiny. Lidé měli na základě desetibodové škály určit, jak by chtěli, aby válka skončila. Přičemž 1 znamenalo jasné vítězství Ruska a 10 jasné vítězství Ukrajiny.

Právě zastánců jasného vítězství Ruska bylo stejně jako zastánců jasného vítězství Ukrajiny 20 %. Něco přes 40 % dotázaných se vyslovilo pro ostatní body na škále a dalších 18 % odpovědělo, že neví. Problém s interpretací nastal při součtu bodů 1–5, který dal dohromady těsnou většinu.

Hmm…

Většina Slováků by přivítala raději vítězství Ruska než Ukrajiny twitter.com/spravy_mpm/sta…

16:37 – 14. 09. 2022

33 395

Tento výklad následně o zhruba tři týdny později vyvrátil jiný průzkum agentury Focus pro Globsec. Z něj naopak vychází, že si ruské vítězství přeje jen 19 % Slováků, zatímco úspěch Ukrajiny 47 %. Dalších 10 % neví a 24 % je to jedno.

Slovenská politika se živí nenávistí. Obrátit se může proti každému, varuje novinářka

Číst článek

„Průzkum jsme se rozhodli uskutečnit v návaznosti na míru publicity, hysterie a dezinterpretací spojených s průzkumem Ako sa máte, Slovensko? Dalším důvodem byly i změny ve vývoji války,“ vysvětlili výzkumníci.

Podle expremiérky a profesorky sociologie Ivety Radičové je metodologie prvního zmíněného průzkumu velmi diskutabilní. „Opírejme se ale o názory a postoje, které dlouhodoběji měří Eurobarometr. Ten uvádí, že jádrových přívrženců Ruska je na Slovensku mezi 12–15 procenty. Nechci tím ale zlehčovat, že sice marginální, ale hlasitá skupina je na straně agresora. To je zarážející a šokující,“ popisuje Radičová pro iROZHLAS.cz.

Kromě dost možná špatné metodiky prvního průzkumu za odlišné výsledky mohl zřejmě i vývoj na Ukrajině. Zatímco při sběru dat v červenci Rusko pomalu postupovalo a dobývalo města na Donbase, druhý průzkum se časově kryl s mimořádně úspěšnou ukrajinskou ofenzivou na východní frontě.

🚨 #GrafTýždňa - 47% Slovákov si želá víťazstvo Ukrajiny

Nový prieskum od @GLOBSEC ukazuje že skoro 1/2 Slovenska si želá aby sa #VojnaNaUkrajine skončila víťazstvom 🇺🇦 a iba 19% túži po výhre 🇷🇺

Viac detailov o prieskume: globsec.org/news/novy-prie…

#hybridnéhrozby

22:17 – 04. 10. 2022

5 19

Vše zneužívá opozice

Radičová tvrdí, že v každé společnosti jsou skupiny, které podporují Rusko. „Má to jednak kořeny před rokem 1989, jsou za tím nostalgici po bývalém režimmu. Tito lidé tu stále jsou, dokonce se reprodukují v nové generaci. Druhým důvodem je dnešní sociálně-ekonomická situace – válka, inflace nebo čínské lockdowny, které narušily mezinárodní obchod.“

Celá slovenská politika se přesouvá do extrému. S kandidáty fašistů už spolupracuje vláda i opozice

Číst článek

Vinu za zneužívání těchto nálad dává i současné slovenské opozici. „Politikaří, zneužívá toho a oslovuje skupinu lidí, která snadno zahodí hodnoty svobody a demokracie. Tyto lidi se snaží opoziční politici oslovit a získat jejich hlasy,“ popisuje pro iROZHLAS.cz expremiérka.

A doplňuje, že jde zejména o Smer-SD Roberta Fica, který se neustále radikalizuje, a neofašistické strany – ať už Ľudovou stranu Mariána Kotleby, nebo subjekty od ní odštěpené.

Podrobnou analýzu o aktuálním stavu slovenské politiky si můžete přečíst ZDE.

K jejímu neutěšenému stavu Radičová říká, že jde o dlouhodobý trend ztráty základních pravidel. „Občané jsou z úst vrcholných politiků svědky neuvěřitelného množství lží a manipulací,“ popisuje.

A míní, že za velkou částí problémů ve veřejné debatě stojí neregulované sociální sítě, skrze které se nekontrolovaně šíří všemožné konspirační teorie.

Křišťálová Lupa 2022

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme