Čtyři měsíce do voleb. Nové politické uspořádání může ohrozit slovenskou pomoc Ukrajině, varuje Čaputová

Sociální demokraté (Směr-SD) bývalého trojnásobného slovenského premiéra Roberta Fica nadále těsně vedou v žebříčku preferencí politických stran před zářijovými předčasnými parlamentními volbami. Kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny, se pohybuje hned několika stran a hnutí. Vyplývá to z květnového průzkumu veřejného mínění agentury Focus pro televizi Markíza.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico

Největší popularitu Směru-SD ze všech stran a hnutí potvrdily už dřívější sondáže jiných agentur | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Preference Smeru-SD, který po porážce v posledních volbách z konce února 2020 odešel do opozice, dosáhly 18 procent. Smer-SD na rozdíl od předchozího kabinetu Eduarda Hegera i nynější úřednické vlády například odmítá vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské agresi. 

Fico nikdy moc nepomohl lidem, kteří ho volí. V tom se liší od Babiše, vysvětluje sociolog Želinský

Číst článek

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v nejnovějším rozhovoru s bruselským webem Politico varovala, že nové politické uspořádání po blížících se volbách by mohlo ohrozit pokračování slovenské podpory Ukrajině.

Na druhém místě v sondáží Focusu skončila s podporou 17,4 procenta strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), kterou po odchodu ze Směru-SD v roce 2020 založil někdejší premiér Peter Pellegrini.

Hlas-SD ještě loni žebříčku popularity politických stran vévodil. Pellegrini se v minulosti opakovaně částečně vymezil vůči Smeru-SD, když například řekl, že si neumí představit, že by seděl v jedné vládě s Ficem.

Třetí místo v žebříčku preferencí se ziskem 12,5 procenta udrželo hnutí Progresivní Slovensko (PS), z jehož řad vzešla nynější slovenská prezidentka. PS v posledních parlamentních zůstalo těsně před branami parlamentu.

O hlasy voličů se tehdy ucházelo se stranou Spolu; pro dvoučlennou koalici platil ale sedmiprocentní volební práh, k jehož zdolání PS/Spolu chybělo necelých 1000 hlasů.

Kritika podpory Ukrajiny

Téměř dvouciferné preference dosáhlo hnutí Republika, které stejně jako Smer-SD vystupuje proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a kritizuje protiruské sankce. Do Republiky dříve přestoupili někteří bývalí představitelé a poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Do sněmovny by se podle průzkumu dostalo i hnutí Jsme rodina nynějšího šéfa sněmovny Borise Kollára s preferencemi 6,6 procenta.

Čaputová: Slovensko čelí ruské dezinformační kampani. Hrozí konec podpory Ukrajině

Číst článek

Kolem pětiprocentní hranice popularity se pohybuje pět stran a hnutí. Mezi nimi i nyní nejsilnější parlamentní formace Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče, která v roce 2020 volby přesvědčivě vyhrála se ziskem 25 procent hlasů.

Blízko ke vstupu do sněmovny má s preferencemi 4,7 procenta neparlamentní Slovenská národní strana, která v letech 2016 a 2020 byla součástí vládní koalice se Smerem-SD a jejíž předseda Andrej Danko se netají svými proruskými názory.

Naopak se nadále nedaří straně Demokraté, do které letos v březnu přestoupil z OLaNO také tehdejší premiér Heger, jehož kabinet pak v květnu vystřídala úřednická vláda. Preference Demokratů dosáhly 3,2 procenta.

Agentura Focus uskutečnila průzkum na konci května a oslovila 1012 respondentů starších 18 let, jež odpovídají složení dospělé populace na Slovensku. Parlamentní volby v zemi budou 30. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme