Na Slovensku proběhlo referendum o předčasných volbách, je ale neplatné. Nepřišel dostatek voličů

Sobotní slovenské referendum o ústavních změnách pro předčasné parlamentní volby je kvůli nízké volební účasti neplatné. Účastnilo se ho 27,25 procenta voličů, informují o tom slovenská média. Podmínkou pro platnost hlasování přitom bylo, aby se ho zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Oficiální vyhlášení výsledků je naplánováno na nedělní dopoledne.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentka Zuzana Čaputová s předsedou odvolané vlády Eduardem Hegerem

Prezidentka Zuzana Čaputová s předsedou odvolané vlády Eduardem Hegerem | Zdroj: Profimedia

Referendum se týkalo doplnění ústavy tak, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat na základě rozhodnutí parlamentu nebo plebiscitu.

Matovič končí jako slovenský ministr financí, resort povede premiér v demisi Heger

Číst článek

Referendum vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová na základě petice obyvatel, kterou loni v létě zorganizovaly opoziční strany. Právě část nynější slovenské opozice dlouhodobě usiluje o nové volby. O nich pak v tomto týdnu začaly jednat i strany původní čtyřčlenné vládní koalice, když dosluhující premiér Eduard Heger vzdal snahu o shromáždění nové většiny v nynější sněmovně.

Menšinovému kabinetu parlament v prosinci vyslovil nedůvěru. O poslaneckém návrhu úpravy ústavy ohledně zkrácení volebního období parlamentu, což bylo i předmětem nynějšího referenda, by slovenská sněmovna měla hlasovat příští týden.

Z předchozích osmi referend konaných v novodobé historii Slovenska jen v jednom případě účast v této pětimilionové zemi přesáhla 50 procent. Šlo o referendum v roce 2003 o vstupu Slovenska do Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme