Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru sněmovny

Slovenský parlament v úterý podle očekávání vyslovil důvěru nové vládě už čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Kabinet po čtyři dny trvající rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 78 ze 143 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Robert Fico | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Vládní koalice složená z Ficovy strany Smer-sociální demokracie (Směr-SD), strany Hlas-sociální demokracie a nacionalistické Slovenské národní strany ohlásila například zvýšení daní pro banky, bohaté firmy a lidi s vyššími příjmy, zavedení plnohodnotného 13. důchodu či zastavení státní vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské vojenské invazi.

Fico nám nezavře ústa, svobodná a nezávislá média jsou pro něj překážkou, píšou Denník N a Sme

Číst článek

Odmítá rovněž zrušení stávající podmínky jednomyslnosti při těch rozhodnutích EU, která v současnosti podle unijních pravidel takovou podobu souhlasu unijních zemí vyžadují. Vyslovila se také proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských států na samotnou EU.

Vládní strany mají ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se hlasování nezúčastnil, podle své mateřské strany se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit.

Představitelé opozice záměry vlády kritizovali a tvrdili, že její programové prohlášení je málo konkrétní, dostatečně se nevěnuje největším problémům země a že vládní strany do něj nepromítly své předvolební sliby.

V předchozím volebním období mělo Slovensko postupně tři vlády. Nejprve v roce 2021 v zájmu řešení krize v tehdejší vládní koalici rezignoval na funkci ministerského předsedy Igor Matovič. Loni se ale vládní koalice nakonec rozpadla a sněmovna následně vyslovila nedůvěru kabinetu premiéra Eduarda Hegera. V reakci na toto hlasování parlament schválil vypsání nových voleb na konec letošního září; k nim zemi přivedla úřednická vláda. Volby vyhrál Smer-SD, který v zemi vládl už v letech 2006 až 2010 a pak dvě volební období od 2012 do 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme