Slovenské ministerstvo vnitra chce prosadit zrušení rodných čísel. Podle opozice k tomu není důvod

Slováci by mohli být v budoucnu bez rodných čísel. Tamní ministryně vnitra navrhuje jejich zrušení. Nahradily by je náhodné číselné kombinace.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková (Směr-SD) | Foto: Gabriel Kuchta /SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ministryně Denisa Saková tvrdí, že rodná čísla nejsou bezpečná, že se dají údaje z nich velice lehce zneužít a proto chce, aby se zavedl namísto rodných čísel náhodně generovaný desetimístný identifikátor.

Občanské průkazy budou bez rodných čísel nejspíš až od roku 2023. Úřady podle vlády nejsou připravené

Číst článek

Opozici se to příliš nelíbí, podle ní pro takové změny není důvod. Ministryně ale věří, že by se novela zákona mohla platit už od příštího roku.

V následujících deseti letech by všichni Slováci dostali nová čísla. Dosavadní systém rodných čísel na Slovensku funguje od roku 1954, ministerstvo vnitra tvrdí, že v roce 2053 se vyčerpají všechny možné číselné varianty.

V Česku zmizí z občanek

V Česku se zatím rodná čísla rušit nebudou, ale už před deseti lety zákonodárci schválili, že se nebudou psát na občanské průkazy. Lidé měli podle platného zákona začít dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020.

Nakonec se ale asi změna posune až na roku 2023. Tříletý odklad podpořila v květnu sněmovna. Vláda tvrdí, že úřady nejsou na vypuštění tohoto údaje z dokladů připravené, což vzbudilo kritiku Pirátů a ODS. Občanští demokraté ale zamítnutí novely neprosadili a posoudí ji výbor pro veřejnou správu.

S odkladem již dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva „neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila“. Zároveň podle úřadu jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Pavlína Nečásková, per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme