Slovensko schválilo euroval. SaS se obrátí na Ústavní soud
Slovensko dnes jako poslední země eurozóny schválilo posílení pravomocí záchranného fondu na pomoc zadluženým zemím. Slovenský parlament tak učinil v opětovném hlasování.
Tentýž dokument sněmovna v úterý odmítla. To vedlo k pádu vlády Ivety Radičové a dohodě politických stran na vypsání předčasných parlamentních voleb. Opoziční SMER si na oplátku za schválení eurovalu vymohl předčasné volby, které se uskuteční 10. března příštího roku.
„Neschválení eurovalu v prvním kole byla mezinárodní blamáž, za kterou plně zodpovídá vláda Ivety Radičové,“ řekl šéf opozičního Smeru Robert Fico po té řekl, že se Slovensko konečně může zase vrátit na mapu Evropy.
Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger mluví o schvalování eurovalu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Poslanci schválili dvě věci. Za prvé zkrácení volebního období a předčasné volby a za druhé euroval, neboli navýšení záchranného fondu eurozóny. Slovensko se tím jako poslední stát přidal k ostatním. Z tohoto pohledu je podle zpravodaje Českého rozhlasu v Bratislavě Vojtěcha Bergera evropská dimenze slovenské politické krize skončená.
Jedna z koaličních stran, Strana Svoboda a solidarita (SaS), chce nyní usilovat o přezkoumání postupu parlamentu Ústavním soudem. Vztahy mezi SaS a zbytkem koalice jsou nyní hodně špatné. SaS byla jediná, která v parlamentu euroval nepodpořila.
Český ministr financí Miroslav Kalousek si myslí, že otázka evropského záchranného fondu byla použita jako nástroj pro vnitropolitická řešení.
Slovenský politolog Samuel Abrahám mluví o schválení eurovalu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„Já jsem od samého začátku předpokládal, že to Slovensko schválí, že otázka eurovalu pouze poslouží jako nástroj vnitropolitické situace. Zdá se, že jsem se nemýlil, byť jsem nevěřil, že to povede k předčasným volbám,“ uvedl Miroslav Kalousek.
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek schválení eurovalu Slovenskem přivítal.
„To, že Slovensko schválilo euroval, je očekávaná zpráva. Je to dobrá zpráva pro Evropu a zároveň strana SMER Roberta Fica projevila státotvornost, pomohla Slovensku zachovat si tvář, když nezodpovědná volební strana položila vládu paní Radičové,“ uvedl Jan Mládek.
„Doufejme, že Slovensko nějakým způsobem získá zpět reputaci, protože skutečně ohrožovalo fungování eurozóny, a to by se velmi špatně ukázalo na budoucnosti Slovenska,“ řekl bratislavský politolog Samuel Abrahám.
Analytik: ani navýšení eurovalu nemusí stačit
„Původní kapacita eurovalu byla 440 miliard a teď je navýšená teoreticky až na 780 miliard eur. Ten fond je složen ze tří částí: jednak jsou tam přímé příspěvky jednotlivých členských států eurozóny, pak jsou tam garance států eurozóny, to znamená v případě ztráty, a třetím zdrojem financování jsou půjčky poskytnuté Mezinárodním měnovým fondem,“ vysvětlil analytik Petr Sklenář z banky J&T.
Analytik Petr Sklenář z banky J&T mluví o eurovalu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
V loňském roce se podle jeho slov částka 440 miliard eur jevila jako gigantická s tím, že bude stačit na jakoukoliv záchranu eurozóny.
„Letos v květnu se ukázalo, že ta částka je nedostatečná. Ten fond byl téměř zdvojnásoben. Po půl roce, kdy se teprve schválilo to předchozí rozšíření jak záchranné kapacity, tak i rozšíření pravomocí toho fondu, tak se ukazuje, že i toto rozšíření je nedostatečné. A především vyhrocení situace kolem Řecka, případný bankrot a dopady na bankovní sektor a nutnost rekapitalizovat evropské banky ukazuje, že ani rozšíření na 780 miliard eur, protože reálně to bude podstatně méně – asi kolem 500 miliard eur – nemusí stačit na záchranu bankovní soustavy a eura jako takového,“ uvedl Petr Sklenář.
Problémy, které mohou vzniknout při šíření paniky, mohou podle něj být podstatně větší, než proti čemu se může erudoval svou kapacitou postavit.
Reakce zahraničního tisku
Porozumění tří slovenských koaličních stran s opozicí pro schválení změn v evropském záchranném fondu se věnují noviny v zahraničí. Všímají si zvláště toho, že Slovensko bylo poslední zemí, která schválila rozšíření kapacity takzvaného eurovalu. Stranou pozornosti nenechávají ani to, že k ratifikaci změn byly potřebné hlasy opozice a došlo k ní až po pádu vlády.
Slovenská vláda v demisi a hlavní opoziční strana se dohodly na podpoře posílení evropského fondu finanční stability, konstatoval belgický hospodářský deník L´Echo. List píše o tom, že pří prvním hlasování rozšíření fondu odmítla, jak uvádí „jedna malá strana koalice“. Nestojí mu za to ani vysvětlovat, kdo slovenští liberálové jsou. Plné jméno strany, která stojí za pádem slovenské vlády, uvádí list Europan Voice a připomíná, že za podporu změn ve fondu získal opoziční SMER dohodu o předčasných volbách na jaře příštího roku.
Francouzský deník Le Monde zmiňuje pochvalné vyjádření ministra pro evropské záležitosti Lónettiho, že eurozóna tak ukázala finanční a politickou schopnost uchovat společnou měnu stabilní.