Slovensko se chystá na oslavy 70. výročí SNP, projekty připravila i televize či divadlo

Slovensko se chystá na oslavy 70. výročí začátku Slovenského národního povstání. V zemi proběhne řada vzpomínkových shromáždění, hlavní oslavy se uskuteční v pátek v Banské Bystrici. Ani 70 let po ozbrojené akci slovenských protifašistických sil se ale povstání nezbavilo kontroverzí. Zatímco v dobách komunismu trpělo ideologickým balastem, dnes ho nejvíc ohrožuje nezájem mladé generace. Řada aktuálních slovenských projektů ale ukazuje, že povstání jen tak neskončí na smetišti dějin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum SNP

Muzeum SNP | Foto: Vojtěch Berger

S novým programem osvětlujícím okolnosti Slovenského národního povstání přišla i veřejnoprávní instituce Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Věnuje se mu i v projektu nazvaném Dějiny.

Jde o nový seriál o historických kapitolách Slovenska, jehož cílem je vytvořit zájem mladší generace o dějiny své země. Pořadem provází mladý učitel dějepisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko se chystá na oslavy 70. výročí SNP, podrobnosti připojuje Vojtěch Berger ze zahraniční redakce, donedávna zpravodaj ČRo na Slovensku

V dalším filmovém projektu RTVS šest známých slovenských osobností sehraje šest osudů z povstání. Bude mezi nimi i například i slovenská tenistka Dominika Cibulková nebo hokejista Miroslav Šatan.

Na Facebooku se zase chystá online přenos z roku 1944. Novou hru na téma povstání připravilo i bratislavské dovadlo Aréna, které už vzbudilo ohlas hrami o Jozefu Tisovi nebo Gustávu Husákovi.

Oslavy kulatého výročí SNP proběhnou také ve třech v obcích na středním Slovensku, jde o Ostrý Grúň, Klak či Kaliště. To jsou všechno vesnice, které vypálili nacisté, protože jejich obyvatelé podporovali partyzánské hnutí. V Kališti se každoročně koná Setkání generací, akce se stala oblíbeným cílem i pro rodiny s dětmi.

Na oslavy SNP byli na Slovensko pozváni i představitelé států, jejichž občané se do SNP aktivně zapojili. Dohromady potvrdily svou účast delegace více než 30 zemí, Česko budou na slavnostním shromáždění zastupovat prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme