Slovensko se ke střele z Ruzyně nehlásí

Slovensko vylučuje, že by protitanková střela nalezená nedaleko ruzyňského letiště pocházela z jeho muničních skladů. Mluvčí slovenského ministerstva obrany Ingrid Stanová prohlásila, že dosavadní šetření ukazuje, že granát není z výzbroje Armády Slovenské republiky. Slovenské ministerstvo vnitra podle mluvčího Jozefa Sitára od nás zatím nedostalo formální žádost o prověření původu "ruzyňského" granátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pancéřovka RPG-75 | Foto: Armáda ČR

Střela podle dnešního vyjádření ministra vnitra Stanislava Grosse nepochází ani ze skladů jeho ministerstva, ani policie. Šéf Úřadu vyšetřování Miroslav Antl, který od policie přebral vyšetřování případu, rozhodl, že jeho úřad nebude podávat žádné informace.

Dosavadním šetřením bylo zjištěno, že nalezený granát patřil v minulosti do výzbroje československého ministerstva vnitra. Větší část těchto střel byla po rozpadu federace převedena na Slovensko.

Protitankovou zbraň RPG-75 vyráběla od roku 1975 do počátku 90. let bojkovická firma Zeveta. Zhotovila jich čtvrt miliónu. Zbraně putovaly do skladů předlistopadových ministerstev a po roce 1989 na federální ministerstva obrany a vnitra.

Naděžda Hávová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme