Slovensko se má dohodnout s Washingtonem na zrušení víz

Slovensko dnes uzavře stejnou dohodu, jako před několika týdny Česká republika. Ministr vnitra Robert Kaliňák podepíše ve Washingtonu memorandum o porozumění a Slováci se tak přiblíží zrušení vízové povinnosti při cestách do Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola na letišti | Foto: Alexandr Pícha

Slovensko následuje Česko. Dnes by mělo podepsat stejné memorandum i Maďarsko. Lotyši a Estonci už ho podepsali minulý týden. Americká vláda sice přesvědčila postkomunistické země, že kvůli zrušení vízové povinnosti bude jejich občany kontrovat jiným způsobem, který mnozí považují za drakonický.

Prostí Američané oslovení Českým rozhlasem by ale víza raději nerušili vůbec. Jedenačtyřicetiletý Chris prý nemá nic proti Čechům nebo Slovákům. Ale přísnější kontrola lidí cestujících do Spojených států je přece jen potřebná.

Před deseti lety by si možná myslel něco jiného, ale v září roku 2001 došlo přece jen k událostem, které změnily situaci. Říká Chris s odkazem na teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu.

První občané států nově zařazených do programu bezvízového styku by mohli snáze cestovat do Spojených států už koncem roku. Před odletem z Evropy to v Bruselu uvedl americký ministr vnitra Michael Chertoff. Přiznal, že v mnoha případech je teď řada na Washingtonu, aby k zavedení tohoto systému vytvořil odpovídající podmínky.

Je třeba nejdříve dobudovat systém výstupní kontroly na amerických letištích a zavést elektronické cestovní dokumenty. Přiznal na konferenci evropských a amerických politiků a intelektuálů nazvané Bruselské fórum ministr vnitra Spojených států.

"První cestující z nových států s bezvízovým režimem by mohli do Spojených států přijet ještě do konce letošního roku?" uvedl Michael Chertoff.

Milan Kopp, Pavel Novák, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme