Slovensko se připravuje na sčítání lidu. Katolická církev spustila kampaň

Další evropskou zemí, kterou zanedlouho čeká sčítání lidu, je Slovensko. Statistická událost desetiletí zaměstnává mimo jiné i katolickou církev. Ta chce přesvědčit co nejvíc lidí, aby se přihlásili ke katolickému vyznání. Církev proto dokonce spustila billboardovou kampaň s papežem Janem Pavlem II. Pozadu ale nezůstávají ani církevní odpůrci. Ti vyzývají religiózní Slováky, aby ve sčítacím formuláři zaškrtli políčko ‘bez vyznání‘.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu.

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Nikdy se nestyď za evangelium, říká Jan Pavel II. na billboardech, jakoby měl každou chvíli přijet na Slovensko. Přirozeně že nepřijede, ostatně už tu byl třikrát, a právě proto, že si ho Slováci dobře pamatují, vsadila církev v kampani před sčítáním právě na něj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž bratislavského zpravodaje Vojtěcha Bergra v Odpoledním Radiožurnálu.

„Pro nás žádný výsledek není špatný. Ať bude těch, kteří se k nám přihlásí hodně nebo málo. Pro nás není důležité se chovat jako politická strana ve volbách, že když máme hodně procent, jsme úspěšní, ale pro nás je důležité zjistit, kde církev ve společnosti stojí. Takže z tohoto pohledu je i ten cíl jednoznačný – umožnit lidem, aby se mohli morálně, správně rozhodnout,“ řekl Jozef Kováčik z Konference slovenských biskupů.

Katolická církev spustila i speciální web, kde vysvětluje, co církev ve společnosti dělá, a proč je užitečná.

Ateisté a světští humanisté

Ateistům se kampaň nelíbí. Katolíci prý chtějí jenom získat co nejvíc duší, aby vykázali širokou členskou základnu a dostali od státu co nejvíc peněz. Ateistická kampaň proto zobrazuje kostel jako kasičku, a věřící jako ovce, které jdou na stříhání.

Pak je tu další skupina, definují se jako světští humanisté, a nelíbí se jim, jak je formulovaná otázka ve sčítacím formuláři.

„Problém je v tom, že je otázka manipulativně postavená. Ptají se na náboženské vyznání a odpovídají příslušností k církvi. Což je nesmysl. Jsou to dvě naprosto různé kategorie,“ uvedl Roman Hradecký ze sdružení Prométheus.

Církev znovu mobilizuje

Při posledním sčítání lidu v roce 2001 se ke katolické církvi přihlásilo na Slovensku skoro 70 procent lidí. Ateisté upozorňují, že je to nadsazené číslo, protože církev přesvědčila i pokřtěné, ale nepraktikující, aby jí podpořili.

Teď se píše rok 2011 a církev znovu mobilizuje. Humanistické sdružení Prométheus naopak přesvědčuje Slováky, aby zaškrtli možnost bez vyznání.

„My nejsme lidé bez vyznání. Jsme lidé s materialistickým vyznáním, náhledem na svět. Máme tedy své hodnoty, vidění, etiku. Tak jako každý,“ řekl předseda Prométhea Roman Hradecký.

Zpoza hranic to možná vypadá jako trochu žabomyší válka. Je ale důležité, aby lidé zaškrtli ve formuláři to, co si opravdu myslí. Pak bude jasné, jestli se Slovensku dá ještě vůbec říkat katolická země, anebo jestli je to jenom klišé, které se neustále opakuje v médiích, protože je to tak prostě jednodušší.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme