Policie obvinila slovenského politika v kauze Skripal, vyzvídal informace od člena bezpečnostní složek

Slovenského stínového ministra obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti policie obvinila, že na členovi bezpečnostních složek vyzvídal informace o případu otravy bývalého ruského a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Sám obviněný Jaroslav Naď to řekl novinářům po čtvrtečním výslechu. Policie ho vyšetřuje i v případu jeho dřívějších podnikatelských aktivit.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Naď byl obviněn v době pokračující kampaně před nadcházejícími parlamentními volbami. | Zdroj: Profimedia

Jaroslav Naď byl obviněn v době pokračující kampaně před nadcházejícími parlamentními volbami.

„Při jedné komunikaci s mým kamarádem (z bezpečnostního prostředí) jsem položil otázky, které se týkaly vyšetřování kauzy Skripal v Salisbury. Položil jsem otázku, nedostal jsem na ni odpověď. Považuji (to obvinění) za absurdní,“ uvedl Naď.

Bellingcat: Rus, jehož Britové viní z otravy Skripala, je agentem GRU. Dokazují to fotky ze svatby

Číst článek

Stínový ministr v minulosti pracoval na slovenském ministerstvu obrany a působil i jako vojenský analytik. V minulosti získal bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně.

Z otravy Skripalových Londýn obvinil Moskvu. Slovensko v této kauze na rozdíl od většiny členských zemí Evropské unie včetně Česka loni nepřistoupilo k vyhoštění ruských diplomatů.

Naď podle slovenského listu Denník N čelí obvinění za to, že se snažil získat informace o případném pohybu Rusů spojovaných s kauzou Skripal na území Slovenska.

Korumpování novináře

V jiné kauze čelí Naď podezření, že jako analytik mohl korumpovat novináře, který dostával peníze za editaci různých textů. V tomto případu obviněn zatím nebyl. Zmíněným novinářem by měl být Roman Pataj z Denníku N, který to napsal na webu listu a který údajnou korupci označil za hloupost.

Testy potvrdily další loňskou otravu Novičokem. Dostal se do krve zasahujícímu policistovi

Číst článek

Uvedl také, že pro nevládní Slovenský institut pro bezpečnostní politiku začal pracovat ještě předtím, než se do jeho čela postavil Naď a že honoráře dostával na účet v bance.

Naď řekl, že trestní oznámení na něj v obou případech podal šéf slovenského vojenského zpravodajství Ján Balciar. Právě na Balciarovy nadstandardní majetkové poměry Naď letos upozorňoval. Kromě toho kritizoval některé plánované nákupy techniky pro armádu.

Kvůli obvinění zmíněného stínového ministra obrany slovenský premiér Peter Pellegrini svolal na pátek jednání bezpečnostní rady státu. Pellegrini už ve středu tvrdil, že Naď je podezřelý z různých protiprávních aktivit.

Strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti se obviněného zastala, podle jejího šéfa Igora Matoviče je policejní vyšetřování zneužíváním moci před volbami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme