Slovensko má zaplatit pokutu milion eur za škodlivou skládku. Každý den mu nabíhají penále

Soud Evropské unie uložil Slovensku pokutu jednoho milionu eur (26 milionů Kč) za to, že na svém území včas nezlikvidovalo skládku, která škodí životnímu prostředí. Slovensko musí také platit denní penále ve výši 5000 eur (přes 130 000 Kč) od středy do dne, kdy zjedná nápravu. Soud o tom ve středu informoval ve své tiskové zprávě.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpad (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Soudní dvůr EU už v roce 2013 rozhodl, že Slovensko porušilo evropské právo, když povolilo pokračování provozu skládky, aniž přijalo plán její úpravy s cílem ochrany životního prostředí v souladu s příslušnou unijní směrnicí. Provoz skládky v Považském Chlmci na západě Slovenska kritizovali občanští aktivisté.

Před dvěma roky přitom Slovenská inspekce životního prostředí nařídila uzavření a rekultivaci skládky postupně do konce loňského roku. To se ale nestihlo.

V Polsku hoří další skládky. Do země se dováží odpady z Nigérie i z Nového Zélandu

Číst článek

„Soudní dvůr má za to, že uložení penále Slovenské republice je vhodným finančním nástrojem k zajištění toho, že zcela splní povinnosti vyplývající z rozsudku z roku 2013. Bez ohledu na lokální povahu zjištěného porušení může mít nesplnění povinnosti, kterou Slovenská republika má na základě směrnice, důsledky pro životní prostředí a lidské zdraví,“ uvádí se v prohlášení.

Soudní dvůr nicméně konstatoval, že „je třeba zohlednit úsilí, které Slovensko vyvinulo, aby vyhovělo rozsudku z roku 2013, jakož i to, že s Komisí spolupracovalo ve fázi před zahájením soudního řízení, a to, že provoz dotčené skládky byl ukončen od 7. ledna 2014.“

Skládka odpadů v Považském Chlmci byla v provozu od 50. let, později byla rozšířena. Slovenské úřady v minulosti opakovaně rozhodly o prodloužení provozu skládky navzdory tomu, že průsaky z areálu podle analýz kontaminovaly spodní vody.

Samotná rekultivace skládky v Považském Chlmci, která patří soukromé společnosti, by měla přijít na bezmála 900 000 eur (24,3 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme