Mapa: Čaputová musí zabrat na východě, Šefčovič přesvědčit půl milionu voličů Kotleby a Harabina

Jak vypadají výsledky prvního kola slovenských prezidentských volbách v jednotlivých regionech? Právničce Zuzaně Čaputové se podařilo s přehledem vyhrát ve všech osmi krajích. V Bratislavském získala téměř 60 % hlasů. Maroš Šefčovič bodoval nejvíc v Trenčianském kraji s 22,46 % a v okresech na východě. A kde má nejvyšší podporu extremista Marian Kotleba, a kde kontroverzní soudce Štefan Harabin? Přinášíme přehledné mapy.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpora Mariana Kotleby v 1. kole prezidentských voleb podle krajů

Podpora Mariana Kotleby v 1. kole prezidentských voleb podle krajů | Zdroj: iROZHLAS.cz/Infogram

Barvy Zuzany Čaputové vládnou mapě krajů i okresů - jen na východním Slovensku jsou patrné odlišnosti. V šesti okresech vyhrál eurokomisař Maroš Šefčovič, nejúspěšnější byl s 27,51 % v okrese Sobrance, podobně se mu dařilo i v okresech Snina či Medzilaborce, kde Čaputová získala pouhých 18,6 %.

Šefčovičovi se vedlo lépe kromě východu také v severoslovenských okresech – v Čadci v Žilinském kraji ho volila čtvrtina lidí. Soudci nejvyššího soudu stavějícím na nacionalistických a protiimigrantské rétorice Štefanu Harabinovi se dařilo v okrese Svidník v Prešovském kraji, kde o více než procentní bod přeskočil Maroše Šefčoviče. Celostátně dostal Harabin 307 823 hlasů.

Ve volbách ale získal celostátně přes 10 % hlasů (celkem 222 935) i předseda extremistické Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Nejvíc hlasů získal v Banskobystrickém kraji, kde v letech 2013-2017 působil jako župan. V okrese Krupina volilo vůdce krajně pravicové strany dokonce 22,81 % lidí. V Bratislavském kraji zato získal pouhých 4,65 %.

Právě i voliče Harabina a Kotleby chce ve druhém kole oslovit Zuzana Čaputová. „Mojí snahou je nabídnout i těmto lidem jistou míru důvěry, kterou do mě můžou vložit s tím, že prezident samozřejmě nemůže změnit Slovensko, ale může přizvat lidi, může být lídrem změny,“ řekla kandidátka v rozhovoru pro Radiožurnál.

Čaputová dominovala celkem v 71 ze 79 okresů a nejlépe si vedla v Bratislavě I., kde jí zakroužkovalo 66,9 % voličů. Podle mapy Denníku N vyhrála celkem v 1754 z 2926 obcí, zatímco Šefčovič uspěl v 604 obcích.

V nedělní debatě se Šefčovičem v soukromé televize TA3 se Čaputová označila za představitelku změny, svého soupeře za symbol kontinuity současné vládní moci. „Máme deficit ve fungování spravedlnosti a ve vyvozování odpovědnosti, zejména když existuje podezření ohledně vládní moci,“ řekla Čaputová.

VIDEO: ‚Překvapila mě míra nenávisti.‘ Čaputová a Šefčovič v prvním duelu před druhým kolem voleb

Číst článek

Šefčovič chce před druhým kolem sjednotit voliče na tématu sociálních hodnot a důrazu na slovenský katolicismus, opakuje, že je proti možnosti registrovaných partnerství pro gaye a lesby. Čaputovou obvinil v neděli z příliš liberálního pohledu na svět a odmítl způsob, jak vítězka prvního kola vnímá slovenskou společnost.

U antisystémových voličů Hrabina a Kotleby ale může mít Šefčovič jako místopředseda Evropské komise těžkou pozici.

„Paní Čaputová oslovila 40 procent lidí, kteří nemají takový problém s tématy, která budou důležitá v diskusi. Ať už je to pozitivní vnímání otázky (migračních) kvót nebo otázky migrace. Ať je to liberální přístup k hodnotám, které Slovensko dlouho drželo nad vodou, a to hodnoty křesťanské,“ řekl v neděli Šefčovič v debatě na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Ševčovič dodal, že slovenská média jsou vůči němu dlouhodobě zaujatá. S Čaputovou se ale shodli, že o žádnou očerňující kampaň nestojí. Druhé kolo prezidentských voleb bude za dva týdny.

Konečné výsledky

Čaputová získala 40,57 procenta hlasů, Šefčovičovi odevzdalo hlas 18,66 procenta voličů. V prvním kole se o přízeň voličů ucházelo celkem 13 kandidátů.

Volební účast dosáhla 48,74 procenta. Byla tak vyšší než před pěti lety, kdy v prvním kole voleb hlavy státu přišlo k volebním urnám 43,4 procenta voličů.

Kdo kandidoval?

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme