Vyostřená kampaň na Slovensku: Smer na sociálních sítích zesměšňuje rivaly, strefuje se i do Kisky

Do parlamentních voleb na Slovensku zbývá více než měsíc. Kampaň provázejí vyostřené výpady, a to zejména na sociálních sítích, které partaje využívají mnohem víc než v minulosti. Vládní Smer-SD expremiéra Roberta Fica vsadil v online prostoru na videonahrávky, jimiž vystupuje proti opozici či novým politickým uskupením.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jako nový premiér všem ukážu, že jsme moderní a bohatá země. Přijmeme tisíce imigrantů. Máme morální povinnost pomoci těmto a podělit se s nimi o naše bohatství,“ tvrdí hlas podobný exprezidentovi a šéfovi nové strany Za lidi Andreji Kiskovi ve zesměšňující videonahrávce, kterou v kampani Smer zveřejnil.

Vše doplňují záběry, které mají navodit uprchlickou krizi. Té Slovensko nečelilo ani v roce 2015, kdy do některých členských zemí Evropské unie proudily davy běženců.

V jiném videu Smer pro změnu imituje šéfa opoziční strany Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka s tvrzením, že zavede šestidenní pracovní týden a zruší polovinu státních svátků.

Podle slovenských médií Smer, jehož popularita klesá a vládní koalice pod jeho vedením by podle sondáží už nezískala většinu v parlamentu, kontroverzními videonahrávkami přitvrdil a nemá problém uchylovat se k šíření falešných informací.

Sociální stát?

Partaj v kampani také zmiňuje zvyšování platů zaměstnancům či příspěvků rodinám za současné vlády. Tvrdí rovněž, že volby rozhodnou o tom, zda země zůstane sociálním státem nebo uspěje alternativa postavena na úkor těch, kteří se bez pomoci a solidarity neobejdou.

Slovenští exprezidenti přijdou o výhody, pokud zůstanou v politice. Opatření se může dotknout Kisky

Číst článek

Například Kiska v reakci zveřejnil otevřený dopis šéfovi Smeru, ve kterém napsal, že za 12 let svého vládnutí Robert Fico umožnil zlu ovládnout Slovensko a že sám zlo šíří. V celém dopise mu Kiska tykal, protože si prý před lety potykali, v jeho závěru ale exprezident napsal, že bývalému premiérovi bude do budoucna vykat.

Smer-SD zůstává v zemi nejoblíbenější stranou, byť jeho popularita v posledních několika letech klesá. Podle lednového průzkumu agentury AKO pro televizi TA3 podpora Smeru-SD dosáhla 17,7 procenta.

Na druhém místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko s podporou 11,7 procenta před třetí stranou Za lidi se ziskem 10,4 procenta. Křesla ve sněmovně by si podle sondáže rozdělilo dohromady devět stran a koalic.

Volby na Slovensku budou 29. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme