Přes klesající popularitu a vnitrostranický rozkol bude slovenský opoziční Smer dál vést expremiér Fico

Bývalý slovenský premiér Robert Fico povede opoziční slovenské sociální demokraty (Smer-SD) i po vnitrostranickém rozkolu, po kterém v červnu vystoupila ze strany více než čtvrtina jejího poslaneckého klubu. Fica, jenž stojí v čele Smeru-SD od jeho založení v roce 1999, v sobotu potvrdil ve funkci předsedy strany její sněm.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico

Slovenský expremiér Robert Fico | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Smer-SD byl do únorových parlamentních voleb u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Předloni Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval na funkci premiéra, ve které ho vystřídal tehdejší místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini.

Smer je po Pellegriniho odchodu za zenitem, stal se toxickým. Fico skončí jako Mečiar, říká politolog

Číst článek

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini jako volební lídr dovedl stranu v letošních volbách k lepšímu výsledku ve srovnání s průzkumy veřejného mínění, navzdory tomu sociální demokraté skončili v opozici.

Pellegrini pak nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela strany, nakonec ale spolu s deseti poslanci ze Smeru-SD vystoupil a ohlásil založení vlastního politického subjektu.

„Moje mise pokračuje a spočívá v tom, že především budu chránit stranu Smer-sociální demokracie. Odmítám, aby nás někdo nadále urážel. Budeme se razantně chránit před takovými útoky,“ řekl novinářům po skončení sněmu Fico, jehož strana zejména během svého vládnutí čelila kritice za různé kauzy.

Volební preference

V červnovém průzkumu veřejného mínění, do kterého agentura Focus zahrnula i připravovanou Pellegriniho stranu, preference Smeru-SD dosáhly 9,5 procenta. V posledních volbách přitom Ficova strana zaznamenala dlouhodobě nejhorší výsledek 18,29 procenta.

Prezidentka Čaputová: Demokracie nefunguje na autopilota. Pokud budou lidé pasivní, může zlo zvítězit

Číst článek

Naopak vznikající Pellegriniho strana s popularitou 19,3 procenta v sondáži skončila na druhém místě těsně za nejsilnějším vládním hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče.

Delegáti Smeru-SD na sněmu zvolili také nové místopředsedy strany. Jedním z nich se stal silně levicový politik a kritik liberálů poslanec Ľuboš Blaha, jehož policie na začátku července obvinila z extremistického deliktu kvůli jeho příspěvku na sociální síti o lžích o vraždících komunistech.

Klesající popularita

Spolu s Pellegrinim dříve vystoupili ze Smeru-SD také další dva jeho bývalí místopředsedové.

Popularita dříve dominantního Smeru-SD klesá zhruba od prohry Fica v přímých prezidentských volbách v roce 2014 s pozdější hlavou státu Andrejem Kiskou.

Fico pak neuspěl s ambicemi stát se předsedou ústavního soudu, což odmítl Kiska, který loni jako hlava státu vybíral nové ústavní soudce i vedení této vrcholné soudní instituce. Sám Fico se postupně zařadil v průzkumech veřejného mínění mezi nejméně důvěryhodné slovenské politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme