Slovensko směřuje k vyhlášení nouzového stavu

Slovenští lékaři jednají s vládou už několik hodin. Kabinet Ivety Radičové se na poslední chvíli snaží odvrátit hrozbu hromadných výpovědí. Jestli se to nepodaří do zítřka, je prezident Ivan Gašparovič připravený vyzvat vládu, aby vyhlásila nouzový stav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lékařského odborového svazu Marian Kollár a slovenská premiérka Iveta Radičová

Předseda Lékařského odborového svazu Marian Kollár a slovenská premiérka Iveta Radičová | Zdroj: ČTK

Neoficiální informace z jednání premiérky, ministra zdravotnictví a odborů, podle zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera, ukazují na dvě věci.

Vláda přeci jen přišla před odboráře s ještě vstřícnější nabídkou oproti první schůzce, která proběhla ve středu. Nabídla jim nové memorandum, které obsahovalo například nové řešení etického vztahu mezi pacientem a lékařem nebo větší ochranu lékařů, kteří podali a zároveň pak také stáhli výpovědi tak, aby se mohli vrátit na svá pracoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klíčovou schůzku slovenských lékařů s vládou sleduje zpravodaj Vojtěch Berger

Ani to ale zdá se, odboráře neobměkčilo. Stále totiž trvá neshoda v klíčové otázce zvýšení platů. Vláda nabídla plošné zvýšení platů lékařům o 300 eur pro příští rok, odboráři ale chtějí, aby se platy zvyšovaly podle koeficientu tak, aby nakonec nejzkušenější lékaři pobírali až trojnásobek průměrné mzdy.

„Pokud můžeme věřit zákulisním informacím, tak Slovensko opravdu směřuje k vyhlášení nouzového stavu,“ říká zpravodaj Vojtěch Berger.

Nouzový stav by podle vlády donutil lékaře jít do zaměstnání i přesto, že mají podané výpovědi a že jim vyprší výpovědní lhůta. Tuto interpretaci zastává prezident Ivan Gašparovič. Někteří ústavní právníci mu oponují a říkají, že se na to nouzový stav nevztahuje a že to není možné.

ČTĚTE TAKÉ: Lékařské odbory jednají s premiérkou Radičovou o zvýšení platů

I šéf českých lékařských odborů Martin Engel řekl, že české zkušenosti s ‚Děkujeme, odcházíme‘ ukázaly, že nouzový stav se v tomto případě proti lékařům použít nedá.

Nouzový stav může podle slovenského zákona vyhlásit vláda například tehdy, pokud by bylo ohroženo zdraví lidí. V takovém případě je kabinet mimo jiné oprávněn přikázat zdravotníkům, aby zůstali v práci.

Výpověď podalo v září více než 2400 slovenských lékařů, 400 lékařů ji ale už podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví stáhly.

Vojtěch Berger, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme