Slovensko potvrdilo, že zaplatí 20 milionů dolarů za Sputnik V i v případě, že vakcínu nepřevezme

Slovensko se zavázalo zaplatit za dva miliony dávek vakcíny Sputnik V proti covidu-19 i v případě, že látku nepřevezme a ruský dodavatel kontrakt v hodnotě 19,9 milionu dolarů (426 milionů korun) neporušil. Vyplývá to z kupní smlouvy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Nákup Sputniku V dříve vyvolal spory nejen mezi Bratislavou a Moskvou, ale i ve slovenské vládní koalici.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle smlouvy by dodávky Sputniku V měly být dokončeny v červnu. Na začátku dubna Ruský fond přímých investic, který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, ovšem tvrdil, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky | Zdroj: Fotobanka Profimedia

List Denník N s odvoláním na vyjádření právníků napsal, že zmíněná smlouva je pro Slovensko nevýhodná zejména kvůli tomu, že na sebe převzalo celou zodpovědnost za případné nežádoucí účinky Sputniku V či vzniklé škody. 

Jak upozornil také server iROZHLAS.cz, výrobce nezodpovídá ani za účinnost vakcíny, kterou dosud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila ke schválení na unijním trhu. Stanovisko k vakcíně s odvoláním na nedostatek údajů od ruského výrobce nevydal ani slovenský Statní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

‚Maximálně výhodná pro prodávajícího.‘ Slovenské úřady zveřejnily smlouvu o nákupu Sputniku V

Číst článek

Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který zmíněnou smlouvu podepsal, ji podle agentury TASR označil za výhodnou.

Podle smlouvy by dodávky Sputniku V měly být dokončeny v červnu. Na začátku dubna Ruský fond přímých investic, který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, ovšem tvrdil, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky.

Fond to zdůvodnil tím, že slovenský úřad pro kontrolu léčiv zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie.

Podmínku ohledně vykonávání testů pouze v oficiálních laboratořích EU smlouva ale neobsahuje.

Testy z Ruska a Maďarska

Ve zmíněném sporu na ruskou stranu přiklonil i nynější slovenský ministr financí Igor Matovič, který byl ještě jako premiér u nákupu Sputniku V.

Matovič původně tvrdil, že Rusko žádá vrácení Sputniku V kvůli tomu, že očkovací látka byla testována v neakreditované laboratoři a v této souvislosti opakovaně kritizoval šéfku slovenského kontrolního úřadu.

Absolutně nedostatečné. Viděli jsme zlomek dokumentace, říká ke Sputniku V šéfka lékového ústavu

Číst článek

Později Matovič ale řekl, že oficiálním důvodem požadavku ruské strany bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Učinil tak poté, co původně zveřejněné důvody zpochybnila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Mezitím se Slovensko na testování vakcíny dohodlo s Maďarskem, v uplynulých dnech zase Rusko požádalo o čas na analýzu Sputniku V, který byl dodán na Slovensko.

Podle nynějšího slovenského ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského Bratislava s rozhodnutím o očkování Sputnikem V vyčká na testy v Maďarsku a Rusku. Slovensko přitom v květnu očekává výrazné navýšení dodávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, která má registraci od Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Použití Sputniku V na Slovensku povolil již bývalý ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který v březnu po tlaku části koalice v souvislosti s tehdejší nepříznivou epidemickou situací podal demisi.

Okolnosti nákupu Sputniku V bez souhlasu všech vládních stran prohloubily na Slovensku vládní krizi, která vyústila v odchod Matoviče z čela kabinetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme