Slovensko stabilizovalo rozvod plynu

Slovensku se podařilo stabilizovat rozvod plynu po celém území. Kritický nedostatek vykryly mimořádné dodávky ze zásobníků zahraničních společností. Zásoby tak vystačí na 15 dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynovod | Zdroj: ČTK

Ode dneška neklesá v rozvodné soustavě tlak a zásobování je plynulé. Omezení dodávek pro střední a velké spotřebitele však trvá. "Do potrubí proudí plyn společností Gas de France, Eon Ruhr gas a RWE Transgas, které mají zásobníky uložené na slovenském území," říká ministr hospodářství Lubomír Jahnátek.

Podle Jahnátka se do večera sejde vláda a rozhodne o opětovném spuštění Jaderné elektrárny V1 Jaslovské Bohunice. Slovensko ji odpojilo ze sítě teprve před 11 dny, protože se k tomu zavázalo před vstupem do Evropské unie. Tento mimořádný krok Jahnátek nepovažuje za porušení přístupových rozhovorů s unií.

Obsluha elektrárny zahájila přípravy na spuštění a čeká jen na rozhodnutí vlády. Mluvčí společnosti Dobroslav Dobák Českému rozhlasu řekl, že technici umějí jaderný blok spustit do 7 dnů. Podle ministra hospodářství Lubomíra Jahnátka Slovensko ve stavu nouze potřebuje Jaslovské Bohunice, aby udrželo napětí v síti a nedošlo k blackoutu. Podpůrné elektrárny jsou totiž plynové a výrobu elektřiny omezily.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme