Nepovedené hlasování. Slovenští poslanci z nepozornosti málem zakázali hrát cizí státní hymny

Slovenský parlament změnou zákona až na výjimky zakázal hraní hymny cizích států. Opatření minulý týden podpořili i poslanci vládní strany Most-Híd, jež hájí také práva početné maďarské menšiny na Slovensku. Změna ale v těchto dnech vyvolala v zemi kritiku. Maďaři na Slovensku podle médií používají maďarskou hymnu při různých příležitostech včetně náboženských obřadů v kostelech a také při fotbalových utkáních.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Pxhere.com

Maďarská hymna se podle listu Denník N běžně hraje i před domácími utkáními fotbalového klubu nejvyšší slovenské soutěže DAC Dunajská Streda, kde také žijí příslušníci maďarské menšiny.

Předseda Mostu-Híd Béla Bugár už v pátek ohlásil iniciativu k opravě zákona. „Ano, stala se chyba. Omlouváme se za to. Dostalo se tam jedno ustanovení, které nepatří do Evropy 21. století,“ prohlásil Bugár, který se zmíněného hlasování nezúčastnil z důvodu rekonvalescence po operaci. Podle něj je ale důležité, že novela ještě neplatí „Je tu možnost, aby reparát vyšel,“ dodal.

Dresy Slovenska na MS v hokeji

Novelu zmíněného zákona o státních symbolech předložili do sněmovny poslanci vládní nacionalistické Slovenské národní strany, a to zejména v reakci na postup slovenského hokejového svazu, který na dresy slovenské reprezentace pro nadcházející šampionát v Bratislavě a v Košicích nechal zobrazit upravený slovenský státní znak.

Pod tradičním dvojkřížem se nacházejí místo trojvrší tři zdvižené hokejky. SNS prosadila, že s výjimkou startovního čísla nově nebudou moci na reprezentačních dresech slovenských sportovců dominovat oficiálnímu státnímu znaku jiné grafické prvky.

Pokud by zákon vstoupil v platnost v původně plánovaném termínu v polovině května, museli by slovenští hokejisté na mistrovství světa měnit dresy.

Při závěrečném hlasování zákonodárci tříčlenné koalice i část opozice podpořili také nové opatření, podle kterého lze hymny cizích států hrát pouze v přítomnosti oficiální delegace dané země.

Na dopad novely zákona upozorňoval ještě během jednání o předloze ve sněmovně poslanec nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Ondrej Dostál, který také neúspěšně navrhoval vypuštění kontroverzního ustanovení ze zákona.

Jeho iniciativu ale nepodpořila ani většina poslanců Mostu-Híd. Následně novelu kritizovala například média, která vycházejí v maďarštině.

Kiska: Přečtěte si, pro co hlasujete

Most-Híd i další strany již požádaly prezidenta Andreje Kisku, aby zákon vrátil sněmovně k opětovnému projednání. Hlava státu své rozhodnutí oznámí příští týden.

„Prezident Andrej Kiska by chtěl požádat poslance vládní koalice, aby si nejdříve přečetli to, pro co hlasují. Mnohem lepší by bylo, pokud by již přípravě zákona věnovali větší pozornost,“ uvedla v prohlášení prezidentská kancelář.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme