Slovenský parlament zrušil omezení pro cizí hymny. Státní znak na dresech se měnit nesmí

Slovenský parlament ve středu změnou zákona zrušil omezení při hraní či zpívaní hymny cizího státu lidmi a firmami, které při prolomení veta prezidenta Andreje Kisky schválili poslanci jen minulý týden. Nejnovější změnu příslušného zákona podpořila výrazná většina přítomných poslanců, platnost nabude po podpisu prezidentem a po zveřejnění ve sbírce zákonů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustanovení ohledně používání státního znaku na dresech sportovců zůstane v platnosti i po nyní schválené novele zákona. (ilustrační foto) | Foto: Pxhere.com

Původně schválená novela o státních symbolech, která vstoupila v platnost právě ve středu, pod hrozbou pokuty umožňuje hrát nebo zpívat hymnu cizích zemí na Slovensku jen v případě, že je přítomna i oficiální delegace daného státu.

Cizí hymny jen omezeně, státní znak na dresu bez úprav. Slovenští poslanci stvrdili nový zákon

Číst článek

Nyní sněmovna do zákona doplnila ustanovení, že zmíněným omezením není dotčeno právo lidí a právnických osob hrát nebo zpívat státní hymnu jiného státu.

Hymny se hrají například při návštěvě vrcholných politiků na Slovensku, ale také během nynějšího hokejového šampionátu, které hostí Bratislava a Košice. Příslušníci početné maďarské menšiny na Slovensku zase často používají státní hymnu Maďarska.

Řešily se i znaky na dresech

Podle dřívějšího vyjádření předsedy parlamentu a šéfa nacionalistické vládní Slovenské národní strany Andreje Danka by se původně schválená regulace vztahovala pouze na hraní a zpívání hymny jiných států během státního svátku, výročí a dalších významných příležitostech.

Právě Slovenská národní strana do zákona o státních symbolech dříve prosadila zpřísnění podmínek hraní a zpívání hymny jiných zemí a také ustanovení, že sportovci při reprezentaci země musejí upřednostnit na dresech státní znak.

Slovenský hokejový svaz totiž původně chtěl na dresech reprezentace pro nynější hokejový šampionát použít upravený státní znak. Krátce před zahájením turnaje minulý týden svaz ale ustoupil a pro hráče připravil dresy se státním znakem na hrudi. V opačném případě by slovenští hokejisté museli dresy měnit v průběhu mistrovství.

Ustanovení ohledně používání státního znaku na dresech sportovců zůstane v platnosti i po nyní schválené novele zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme