Státní svátek, ale pracovní den. Slovensko si bude připomínat vznik Československa

Slovensko si bude výročí vzniku Československa v roce 1918 připomínat státním svátkem, podobně jako nyní Česká republika. Na rozdíl od jiných svátků ale 28. říjen v zemi pod Tatrami zůstane pracovním dnem. Změnou příslušného zákona o tom v úterý rozhodl slovenský parlament.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovensko si bude výročí vzniku Československa v roce 1918 připomínat státním svátkem. Na archivním snímku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zařazení 28. října mezi státní svátky na Slovensku navrhla skupina koaličních poslanců, z nichž někteří s podobnou iniciativou v minulosti jako opoziční zákonodárci neuspěli. Předlohu zdůvodnili kromě jiného tím, že vznikem samostatného československého státu se Slováci poprvé stali státotvorným národem a byl položen základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje Slovenska.

Slovenská sněmovna současně rozhodla, že 28. říjen na rozdíl od stávajících pěti státních svátků v zemi nebude dnem pracovního klidu.

„Zařazením mezi státní svátky se zvýší význam, který Slovenská republika přikládá tomuto dnu. Stane se tak ovšem bez jakýchkoliv ekonomických dopadů, i bez toho, aby byl zrušen některý jiný státní svátek nebo jiný den pracovního klidu,“ uvedli poslanci v návrhu.

Zaměstnanci na Slovensku mají v současnosti volno nejen o státních svátcích, ale i o dalších deseti dnech pracovního klidu, mezi které patří i církevní svátky.

V roce 2018 si Slovensko kulaté výročí vzniku Československa připomenulo jednorázovým státním svátkem 30. října. Na tento den připadá výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme