Na Slovensku se během cvičného letu zřítila stíhačka MiG-29. Pilot se ze stroje katapultoval a nehodu přežil

Na Slovensku se v sobotu večer během cvičného letu zřítila vojenská stíhačka MiG-29, informovala mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková. Ministr obrany Peter Gajdoš později na sociální síti napsal, že pilot, který se katapultoval, nehodu přežil. Policie uvedla, že podle předběžných informací nehodu zapříčinil nedostatek paliva. Poruchu motoru ale zatím nevyloučila.

Bratislava (Aktualizováno: 16:22 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Slovensku se zřítila stíhačka MiG-29. | Foto: Rob Schleiffert | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Slovenská armáda po pádu stíhačky MiG-29 pozastavila cvičné lety všech stíhaček. Pilot havarovaného stroje, který se katapultoval, leží v nemocnici a jeho zdravotní stav je stabilní.

„Přesné příčiny nehody budou předmětem vyšetřování,“ zdůraznila slovenská policie. Stíhačka se zřítila při standardním cvičení dvou letadel, přičemž druhý z pilotů bezpečně přistál na letišti ve Sliači, informoval zpravodajský server Aktuality.sk.

Ve Francii se zřítila belgická stíhačka F16. Piloti se katapultovali, jeden uvízl na drátech vysokého napětí

Číst článek

Slovenský ministr obrany Petr Gajdoš řekl, že o důvodech pro pád letounu nechce spekulovat. „Nejdůležitější je v tuto chvíli zdraví pilota, proto jsem se okamžitě vydal do nemocnice,“ uvedl. „O události byla bezprostředně informována jeho rodina, stejně jako nejvyšší ústavní činitelé. Oceňuji pilotovu profesionalitu, protože jen díky jeho rychlé reakci nebylo ohrožené civilní obyvatelstvo,“ dodal Gajdoš. Letadlo se po pádu vznítilo, hasiči ale požár po pár minutách lokalizovali.

Resort obrany uvedl, že šlo o prvotřídně vycvičeného a zkušeného pilota, který již nalétal přibližně 1200 letových hodin. Všechny cvičné lety stíhaček Mig-29 jsou momentálně pozastavené, vzdušný prostor Slovenska je ale zabezpečen v plném rozsahu, poznamenal náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky Daniel Zmeko.

Gajdoš potvrdil, že havarované letadlo vzlétlo s ostrou municí, která je při každém letu zavěšená na stíhačce. Civilnímu obyvatelstvu podle něj ale žádné nebezpečí nehrozí a případná evakuace není na místě. Slovenský premiér Pellegrini vyjádřil úlevu nad tím, že pilot pád přežil a stroj spadl do neobydlené krajiny. „Děkuje všem záchranným složkám za rychlý zásah a bude pozorně sledovat aktuální vývoj situace,“ okomentovala nehodu Pellegriniho mluvčí Patrícia Macíková.

Špatný technický stav

Dosluhující ruské stroje MiG-29 Slovensko nahradí novými americkými stíhačkami. Smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze bitevníků F-16 Bratislava podepsala loni, první stroje by Slovensko mělo dostat v roce 2022.

Polsko je blízko k nákupu amerických stíhaček F-35. Schválilo ho ministerstvo zahraničí

Číst článek

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska loni v únoru vyjádřil zděšení nad tím, že piloti slovenské armády nemohou kvůli špatnému technickému stavu stíhaček létat častěji. Přesný počet provozuschopných armádních stíhaček není známý.

Letecké nehody ve slovenské armádě nejsou zcela ojedinělé. Loni v říjnu se na středním Slovensku zřítilo cvičné vojenské letadlo L-39. Dva piloti, kteří byli na palubě, se před pádem letounu stihli katapultovat. V roce 2015 zase při nehodě armádního vrtulníku na východním Slovensku zahynul pilot.

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme