‚To si fakt myslíte, že je v Kyjevě válka?‘ ptal se Fico. Město stejný den čelilo ruskému útoku

Slovenský premiér Robert Fico v úterý zpochybnil, že by byla v Kyjevě válka, v ukrajinské metropoli podle něho panuje naprosto normální život. Informoval o tom portál Refresher news den před Ficovou plánovanou cestou na Ukrajinu. Se svým tamním protějškem Denysem Šmyhalem se nesetká v Kyjevě, ale v Užhorodu u hranic.

Sledovali jsme online Bratislava / Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fico po nástupu k moci označil deník Sme, Denník N, televizi Markízu a server Aktuality.sk za nepřátelská média

Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Fico v úterý během výjezdního zasedání vlády ve východoslovenské Kamenici nad Cirochou odpovídal na otázky, proč se schůzka koná v Užhorodu. Řekl, že reagoval na požadavky ukrajinské strany a že je to pro něho praktické.

Členství Ukrajiny v NATO budu vetovat, řekl Fico. Bratislava podle něj Kyjevu nepošle zbraně ani munici

Číst článek

Podle Refresher news padl také dotaz, zda se nechce jet podívat na válku v Kyjevě osobně. „A to si fakt myslíte, že je v Kyjevě válka? To jako nemyslíte vážně, doufám...,“ uvedl slovenský premiér. „Je tam absolutně normální život,“ dodal.

Klíčoví představitelé z ciziny jezdí na návštěvy Kyjeva i v podmínkách pokračující ruské invaze. Naposledy v pondělí tam zavítal nový polský premiér Donald Tusk. V určitou dobu platil na celé Ukrajině, včetně Kyjeva, protiletecký poplach. V úterý Rusové na ukrajinskou metropoli zaútočili, záchranáři hlásí 22 zraněných, mezi nimi čtyři děti.

‚Není suverénní stát‘

Fico se o víkendu vyslovil proti přijetí Ukrajiny do NATO a dal najevo, že tuto svoji pozici předestře taktéž během svého setkání s ukrajinským premiérem v Užhorodu. Ukrajinu označil za zkorumpovanou zemi, ve které se ztrácí západní pomoc, a jako nereálné odmítl snahy Kyjeva osvobodit území okupovaná Ruskem.

Řekl také, že Ukrajina není suverénní stát, protože je pod absolutním vlivem USA. V pondělí pak šéf zahraničního výboru ukrajinského parlamentu Oleksandr Merežko řekl, že Ukrajina by měla zrušit státní návštěvy představitelů, kteří zpochybňují její suverenitu.

Bratislava po říjnovém nástupu nynější Ficovy vlády zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze slovenských státních zásob. Slovenská vláda hodlá pomáhat Ukrajině pouze dodávkami humanitární pomoci.

ČTK, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme