Slovenský ústavní soud bude paralyzován. Poslanci se po vládních sporech opět nedohodli na kandidátech

Slovenský ústavní soud bude od nadcházejícího víkendu, kdy skončí funkční období devíti z celkového počtu 13 soudců, paralyzován. Sněmovna ani ve čtvrtek při opakovaném hlasování nevybrala pro prezidenta žádné kandidáty na ústavní soudce. Jednání provázely spory uvnitř tříčlenné vládní koalice.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud Slovenské republiky v Košicích | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Nejsilnější vládní strana Smer-SD expremiéra Roberta Fica, který se vzdal své kandidatury na ústavního soudce již před úterním prvním kolem hlasování, neuspěla se svým návrhem na tajnou volbu. Zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana, spolu s opozicí prosadily veřejné hlasování.

Slovenský expremiér Fico na poslední chvíli vzdal kandidaturu na ústavního soudce

Číst článek

Poslanci Smeru podle médií při čtvrteční volbě odevzdávali například prázdné hlasovací archy, na kterých je kromě kandidátů uvedeno i jméno hlasujícího zákonodárce.

Ústavní soud, který rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou, potřebuje pro své řádné fungování alespoň sedm soudců.

Kvůli nedostatečnému počtu jeho členů byla činnost slovenského ústavního soudu ochromena již v roce 2007, tehdy tento stav trval necelý měsíc.

Fico dříve v tomto týdnu prohlásil, že měl zájem o post předsedy ústavního soudu a že nedošlo k dohodě mezi stranami ani s prezidentem Andrejem Kiskou ohledně budoucích ústavních soudců.

Nové soudce ústavního soudu jmenuje ze širšího seznamu kandidátů hlava státu, která také rozhoduje o předsedovi této vrcholné soudní instituce.

Až příští prezident?

Expremiér Fico se dříve vyslovil i pro to, aby nové soudce jmenoval až příští prezident, který vzejde z březnových přímých voleb.

Souboj o nového slovenského prezidenta je vyrovnaný, podpora roste právničce Čaputové

Číst článek

Mezi favority v nich patří místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého v kandidatuře podporuje právě Ficova strana.

Prezidentu Kiskovi, který podle tisku předem odmítl jmenovat Fica soudcem a který se již neuchází o znovuzvolení, skončí pětiletý mandát v polovině června.

Vzhledem k tomu, že poslanci parlamentu ve dvou kolech nevybrali potřebný počet kandidátů na ústavní soudce, bude se muset konat nová volba. Do ní se budou moci přihlásit také neúspěšní zájemci i Fico.

Zároveň tak vzrostla pravděpodobnost, že výběr alespoň části nových ústavních soudců učiní příští hlava státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme