‚Rychetský byl taky ve vládě.‘ Expremér Fico přesvědčoval poslance, že se hodí na ústavního soudce

Slovenský expremiér Robert Fico ve středu odpovídal na dotazy poslanců, proč chce být členem ústavního soudu. Předseda nejsilnější vládní strany Smer několikrát odmítl kritiku, že politik by v nejvyšším orgánu slovenské justice být neměl. Slyšení kandidátů na ústavní soudce je letos kvůli Ficovi zřejmě nejsledovanější v historii země.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico odpovídal na dotazy poslanců, proč chce být členem ústavního soudu

Slovenský expremiér Robert Fico odpovídal na dotazy poslanců, proč chce být členem ústavního soudu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Pokoušíme se vytvořit obraz, že samotné formování ústavního soudu nemá nic společného s politikou, ale lžeme sami sobě. Tento politický akt je silný. V zahraničí vznikla tradice, že součástí orgánů, jako jsou ústavní soudy, se stávají i politici, někdejší premiéři, poslanci či předsedové parlamentů,“ řekl expremiér Robert Fico.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico chce odejít z politiky a kandidovat na ústavního soudce

Číst článek

‚Adopce gayi jsou zvrácenost‘

Jako příklad uvedl kromě jiných předsedu českého ústavního soudu Pavla Rychetského, který byl v minulosti členem ČSSD a ministrem spravedlnosti. Podle Fica je prý jasné, že i výběr ústavních soudců bude výsledkem politické dohody.

K Ficovi směřovalo zatím nejvíc dotazů ze všech kandidátů. Politik na ně odpovídal stručně a některé rovnou vyloučil jako neopodstatněné.

Trojnásobný expremiér například „za malou zvrácenost“ označil případnou možnost adopcí dětí homosexuálními páry a obhajoval stávající úpravu interrupcí, která za stanovených podmínek umožňuje umělé přerušení těhotenství.

Řekl také, že není nadšencem takzvané Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách. Slovní přestřelku vyvolal jeden z opozičních poslanců, který tvrdil, že Fico nemá patnáctiletou právnickou praxi, což je hlavní podmínka pro kandidaturu na ústavního soudce.

Místopředseda Evropské komise Šefčovič kývl na Ficovu nabídku, bude kandidovat na prezidenta

Číst článek

Fico je docentem práv, léta ale působí ve slovenské politice. Předsedou strany SMER je od jeho vzniku v roce 1999.

Velkoplošné obrazovky

Kandidaturu Fica, který rezignoval z postu premiéra loni v březnu po propuknutí politické krize kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, označila slovenská média jako snahu odejít z politiky na jinou významnou funkci. V roce 2014 Fico neuspěl v přímé volbě prezidenta.

Parlamentní výbor na konci slyšení rozhodne, které kandidáty Národní radě doporučí a poslanci budou příští týden hlasovat o tom, kdo se dostane do užšího výběru.

Slyšení kandidátů je veřejné a iniciativa Za slušné Slovensko nechala nainstalovat velkoplošné obrazovky na náměstí v Bratislavě, v Košicích, a Banské Bystrici, aby ho lidé na ulicích mohli sledovat v přímém přenosu.

Iniciativa Za slušné Slovensko nechala na náměstí v Bratislavě, Banské Bystrici a Košicích nainstalovat obrazovky a promítá na nich přenos ze slyšení kandidátů na Ústavní soudce, dobrovolníci rozdávají speciální vydání @Denník SME o ÚS. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

11:54 – 23. 01. 2019

8 22

V únoru s ohledem na uplynutí funkčního období skončí devět z celkového počtu 13 soudců slovenského ústavního soudu. Sněmovna by podle ústavy měla hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament bude volit 18 kandidátů.

O funkci ústavního soudce se uchází dohromady 40 zájemců, kromě Fica i další politici, právníci či soudci.

Slovenský list Denník N v tomto týdnu napsal, že prezident Andrej Kiska odmítl možnost, že by Fica jmenoval ústavním soudcem. Prezidentská kancelář tuto informaci nepotvrdila. Kiskův pětiletý mandát v úřadu skončí v polovině června. Jeho nástupce vzejde z březnové přímé volby hlavy státu, ve které se Kiska ucházet o přízeň voličů již nehodlá.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme