Slovensko uvolnilo zákaz prodeje a dovozu českého alkoholu

Slovenská vláda uvolnila zákaz prodeje a dovozu českého alkoholu. Nařízení vstoupilo v platnost dnes v 17 hodin. České lihoviny budou muset mít certifikát původu. Oznámil to slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Čeští výrobci alkoholu uvolnění zákazu vítají, nelíbí se jim ale podmínky slovenské strany. Zákaz dovozu uvolňuje i Polsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol

Alkohol | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Alkohol vyrobený mezi 1. lednem a 27. zářím letošního roku bude muset mít na Slovensku na sobě zvláštní zelenou nálepku s datem výroby a číslem šarže. U těchto lahví budou muset prodejci doložit také takzvaný rodný list.

Otevřené lahve musejí obchodníci zlikvidovat. Alkoholu vyrobeného v minulém roce nebo po 27. září letošního roku se žádná omezení nedotknou. Nálepky se na lahvích musejí objevit do konce listopadu. Pokud to obchodníci nestihnou, budou muset alkohol zlikvidovat také.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci slovenského ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka sledoval zpravodaj Vojtěch Berger

Čeští vývozci tvrdého alkoholu zprávu přivítali. Jak Radiožurnálu řekl viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin a ředitel likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček, Slovensko je pro ně největší exportní trh a ztráty jdou do milionů korun.

„Na Slovensku se prodává zhruba 25 procent lihovin, které pocházejí z České republiky. V každém případě ztráta z hlediska tržeb jde do desítek milionů korun, kdy jsme nemohli prodávat na Slovensku,“ dodal Dvořáček.

Obchodní ředitel karlovarské Becherovky Vladimír Darebník nové opatření vítá. Zatím ale likérka musí počkat na pokyny, co bude s naskladněným alkoholem vyrobeným v tomto roce:

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji českých exportérů natáčela Tereza Bartůňková

„Podle prvních zpráv se žádné zboží, které je v České republice, zpátky vracet nebude. Ale bude muset být nějakým speciálním způsobem prověřeno. Já předpokládám, že to budou ty samé certifikáty, které musíme dokládat i k českému zboží, tedy takzvané rodné listy.“

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin je teď nejdůležitější znovu na Slovensku a v Polsku začít obchodovat a znovu si získat důvěru tamních spotřebitelů.

Diskriminační podmínky?

Exportérům se ale nelíbí podmínky, které si Slovensko k dovozu stanovilo.

„My jsme veškerý export našich lihovin uskutečnili v souladu se slovenskými zákony, v souladu s právem Evropské unie. Jakékoli další kroky by mi připadly jen jako prodlužování toho stavu, kdy v tento okamžik nemůžeme na Slovensko exportovat a prodávat tam,“ uvedl Pavel Dvořáček.

Upozornil také na fakt, že Polsko si žádné další podmínky neklade. Nově vyrobený alkohol u nás musí mít nový kolek a doklad o původu, a to by podle Dvořáčka mělo stačit i Slovensku.

Slovenský ministr zemědělství Lubomír Jahnátek tvrdí, že Slovesnko vyžaduje jen to, co vyžaduje také česká vláda:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti exportu českého alkoholu na Slovensko mluvil na Radiožurnálu slovenský ministr zemědělství Lubomír Jahnátek a náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček. O vývozu do Polska mluvil také tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Uznáváme výsledky všech akreditovaných laboratoří v rámci EU, tedy i v České republice. Povinnost analýzy se ale týká jen alkoholu, který je již navezen na území Slovenska. Nový alkohol jde dovézt jen s rodným listem a s vyznačením šarže a data výroby.“

„Myslím si, že velké české likérky s opatřeními nemají problém. Toto vše mají k dispozici a mohou začít navážet zboží na Slovensko. Účel tohoto nařízení byl, abychom odfiltrovali náhodných, malých, dočasných výrobců a dovozců, kteří mohu způsobit problémy na trhu. Vyžadujeme jen to, co vyžaduje také česká vláda,“ uvádí Jahnátek. Zároveň ale uznává, že po českých výrobcích chce víc, než po výrobcích z ostatních zemí EU.

„Opatření, která dnes Slovensko oznámilo, pečlivě analyzujeme. Určitě je nám mnohem sympatičtější přístup Polska, které uznalo naše garance. My úplně stejné garance poskytujeme i sousednímu Slovensku,“ říká náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček a pokračuje:

„Pakliže bychom shledali, že některá opatření jsou nad rámec evropské legislativy a jsou diskriminační, po konzultaci s Evropskou komisí na to budeme upozorňovat a bude na to upozorňovat i Evropská komise.“

Podle něj jde především o povinnost uvádět datum výroby a šarži. Pokud by se to vztahovalo jen na českou produkci, je potřeba to analyzovat.

Prohibici na tvrdý alkohol z Česka uvolňují také Poláci

Číst článek

Postoj Slováků ocenil i ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09: „Trh se čistí, i když nemůžeme vyloučit různé zásoby doma ve skladech. Postoj Slovenska už byl spíše jakýmsi obchodním zájmem, kterým byl ovlivňován. Jsem velmi rád, že Slovensko přistoupilo na tezi, že bezpečnost je dneska zajištěná a že se obchod může znovu otevřít.“

České lihoviny a destiláty s obsahem přes 20 procent etanolu se na Slovensko nesměly dovážet ani se tam prodávat už tři týdny. Zákaz vyhlásily úřady kvůli české metanolové aféře.

Zákaz dovozu českého alkoholu zatím stále platí v Rusku. Lihovarníci nicméně doufají, že i tam se to brzy změní.

Policisté na Semilsku zadrželi dodavatele jedovatého alkoholu

Číst článek

Vojtěch Berger, Tereza Janouškovcová Bartůňková, ČRo, Veronika Sedláčková, pir, Pavla Sofilkaničová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme