Slovensko už neplánuje spustit jaderný reaktor v Jaslovských Bohunicích

Slovenská vláda v současné situaci neplánuje nastartovat jaderný reaktor v Jaslovských Bohunicích. Ministr zahraničí Ján Kubiš to oznámil svému resortnímu kolegovi v Rakousku Michaelu Spindeleggerovi. Slovensko tak podle analytiků podlehlo tlaku Evropské komise a definitivně od spuštění jaderného bloku ustupuje. V Bulharsku několik tisíc demonstrantů požadovalo zprovoznění nejméně jednoho ze čtyř odstavených jaderných reaktorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Jaslovské Bohunice | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Slovensku se podařilo zajistit dost plynu a proto teď neplánuje připojit jaderný reaktor, řekl ministr zahraničí. Jednoznačná prohlášení premiéra Roberta Fica o spuštění elektrárny je proto třeba dát do souvislosti s vypjatou situací v minulém týdnu, vysvětlují vládní úředníci.

Analytici se však shodují, že vláda podcenila ostrou reakci Evropské komise a také miliardové sankce, které Slovensku hrozily. Navíc vláda analytiků nedokázala zdůvodnit, proč jadernou elektrárnu potřebuje. Dodavatelé totiž dokázali potřebnou elektřinu okamžitě vyrobit nebo koupit.

Snahu o spuštění reaktoru proto komentátoři považují za výsledek tlaku jaderné lobby na slovenského premiéra.

Bulharsko by mělo zprovoznit jeden jaderný reaktor, žádali demonstranti

Několik tisíc demonstrantů požadovalo v bulharském hlavním městě Sofii obnovení dvou ze čtyř odstavených reaktorů v jaderné elektrárně Kozloduj. Jejich otevřený dopis přijal samotný premiér Sergej Stanišev.

Dopis adresovali demonstranti jak bulharskému premiérovi Staniševovi, tak Evropské komisi. Ze šesti reaktorů v Kozloduji pracují jen dva nejnovější typu VVER 1000, podobné našim Temelíně.

K odstavení posledních dvou reaktorů VVER 440 došlo před dvěma lety. Podle průzkumu veřejného mínění je 70 procent Bulharů pro jejich novou aktivaci.

Odborníci už oznámili, že by se tak mohlo stát během dvou týdnů.

Přečtěte si také:
Bulharsko bude dočasně dostávat zemní plyn z Řecka a z Turecka
V Bulharsku se zhoršuje plynová krize
Nedostatkem plynu nejvíc trpí východ Evropy

Jaromír Janev, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme