Slovensko prodalo Rusku zpět většinu z dodaných vakcín Sputnik V

Rusko odkoupilo od Slovenska většinu z 200 tisíc dodaných dávek covidové vakcíny Sputnik V. Dřívější informace slovenských médií v pátek agentuře TASR potvrdilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. O očkování ruským preparátem byl na Slovensku malý zájem, dávkám současně hrozila expirace.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vakcína Sputnik V | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Slovensko prodalo Rusku zpět 160 tisíc dávek za stejnou cenu, za kterou je v březnu nakoupilo - 9,95 dolaru (215 korun) za dávku, uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Eliášová.

Mělo o ni mít zájem milion lidí, předpoklad nevyšel. Slovensko prodá 160 tisíc dávek Sputniku V

Číst článek

Prodané vakcíny jsou nyní již mimo Slovensko. „Zůstaly nám ty, které jsou určeny občanům přihlášeným na očkování,“ dodala mluvčí. Podle ní dosud první dávku ruské vakcíny obdrželo 10 500 lidí a dalších 8000 lidí na dávku čeká.

Nákup v Evropské unii neschválené vakcíny, jíž si původně mělo Slovensko objednat dva miliony dávek, prosadil v březnu tehdejší premiér Igor Matovič. Zájem o ni byl ale mezi Slováky oproti jeho odhadům nízký. Matovič dříve tvrdil, že pouze ruskou vakcínou se chce nechat očkovat až půl milionu Slováků.

Okolnosti dovozu očkovací látky prohloubily na Slovensku vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra. Očkovat Sputnikem V začalo Slovensko až 7. června, kvůli blížící se expiraci Bratislava na konci června ukončila přihlašování zájemců.

Původně o přebytečné vakcíny projevilo zájem také několik států západního Balkánu či Argentina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme