Slovensko stáhlo z Moskvy svého velvyslance. 'Udělali jsme to poprvé za 25 let,' řekl ministr

Slovensko povolalo na neurčito zpět do vlasti svého velvyslance v Moskvě. Reaguje tak na útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Informoval o tom ve středu ministr zahraničí Miroslav Lajčák. V diplomatické praxi je takový krok vnímán jako forma protestu. Ministr zároveň nevyloučil, že se Bratislava nakonec přidá k většině členských zemí Evropské unie a k dalším státům, které vyhostily celkem na 150 ruských diplomatů.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Slovenska Miroslav Lajčák

Ministr zahraničních věcí Slovenska Miroslav Lajčák | Foto: Radim Beznoska

„Za 25 let jsme nikdy nepovolali našeho velvyslance v Moskvě na konzultace. Je to vážný diplomatický krok," prohlásil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák po jednání bezpečnostní rady státu a vlády, které se kauzou Skripalových zabývaly.

Slovenská diplomacie si v úterý předvolala ruského velvyslance na Slovensku, což prezident Andrej Kiska označil za nedostatečný krok.

Podobně hlava slovenského státu po setkání s britským velvyslancem na Slovensku komentovala i rozhodnutí povolat velvyslance v Rusku na konzultace. Kiska podle prohlášení prezidentské kanceláře považuje stažení velvyslance z Moskvy za první správný krok, byť nedostatečný, který částečně napravuje škody způsobené neochotou slovenské vlády podpořit Británii.

Vyhostí Slovensko ruské diplomaty?

Slovensko bude podle Lajčáka dál analyzovat vzniklou situaci, která by mohla vyústit až k vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska. „Je třeba jednat s chladnou hlavou. Rozhodneme se na základě informací od spojenců a od našich zpravodajských služeb. Tohle není závod," uvedl Lajčák.

Šéf slovenské diplomacie dříve během dne po schůzce s britským velvyslancem na Slovensku uvedl, že Bratislava zváží další postup v kauze Skripalových v závislosti na reakci Moskvy.

Odpověď na kauzu Skripal. Evropské státy a Amerika vypoví desítky ruských diplomatů, Česko opustí tři

Číst článek

Předseda slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko opětovně podpořil postoj slovenské diplomacie a odvolání slovenského velvyslance z Moskvy označil za maximum možného na základě stávajících poznatků.

„Nedisponujeme informacemi, že je třeba jednat jinak, než jak ministerstvo zahraničí postupuje. Odmítám vyvozování odpovědnosti, když věci nejsou prokázány," řekl novinářům Danko.

Podle slovenské prezidentské kanceláře britský velvyslanec ujistil Kisku, že Slovensko má stejné informace o zmiňovaném útoku chemickou látkou jako další země EU, které se rozhodly vyhostit ruské diplomaty.

Podle slovenského listu Sme má ruské velvyslanectví na Slovensku nejpočetnější diplomatický personál ze všech ambasád v zemi pod Tatrami. Deník také napsal, že slovenská tajná služba SIS v uplynulých měsících získala souhlas soudu ke sledování nejméně pěti telefonních čísel, které používá ruské velvyslanectví na Slovensku.

Z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který ale také pracoval pro britskou tajnou službu, a jeho dcery armádním jedem Novičok Londýn obviňuje Moskvu. Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů. Rusko chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme